Na třiadvacátého ledna budou Michal Bartoš a William Feiler vzpomínat dlouho. Byla sobota odpoledne a oba šestnáctiletí mladíci se ten den zachovali jako hrdinové. Pomohli bezbrannému staříkovi, kterého oklamaly a obraly o životní úspory dvě podomní prodavačky tmavé pleti. Rychlá reakce obou chlapců pomohla policistům podvodnice dopadnout. A důchodce dostal své peníze zpět.
„Hráli jsme zrovna u kamarády počítačové hry. Najednou vidíme vyběhnout z vedlejšího domu dvě Romky. Utíkaly a za nimi starý děda, který křičel: zloději, zloději! Tak jsme je začali pronásledovat,“ popisoval dramatickou příhodu jeden ze statečných mladíků.
K domu vzápětí přijel stříbrný mercedes. William vzal do ruky mobil a s kamarádem do něj napsali, co viděli – barvu, typ auta a také espézetku. Potom utíkali k sousedovi který zavolal na pomoc policii. Ta během pár minut gang podvodníků dopadla.
„Byly to prodavačky. Úplně se draly do domu. V kuchyni rozdělaly deky a polštáře a ukazovaly je. Jedna říkala, že chce celou tisícikorunu. Potom mi došlo, že chtěla vědět, kde mám peníze,“ popisoval starý muž sled událostí. Připravili ho o osmašedesát tisíc korun, které si šetřil na stáří. Díky mladíkům jen na krátkou dobu. „Brali jsme to jako samozřejmost,“ svěřili se skromně oba studenti průmyslovky.
Jejich duchapřítomnost včera na kostické radnici ocenila tamní starostka a zástupci břeclavské policie. Mladíkům předali drobné dárky a poděkovali za odvahu, kterou prokázali.
Nejdojemnější okamžik je čekal na závěr slavnostního setkání, kdy si potřásli rukou s pětaosmdesátiletým Josefem Kubíkem. „Moc vám děkuju, že jste mi pomohli,“ řekl jim s úsměvem důchodce a hned přemýšlel, že se musí chlapcům taky nějak odměnit.
„Je velmi potěšující, že mladí občané jsou tak všímaví a odvážní. Myslím, že pro pana Kubíka to moc znamená. Dělají nám čest, jsem na ně pyšná,“ prohlásila s úsměvem kostická starostka Anna Bradávková.
Případů s podobným scénářem je bohužel poskrovnu. Převažují ty, při kterých okradeným důchodcům zbudou jen oči pro pláč.
„Rád bych vyzdvihl, že se v myslích těchto chlapců našla taková odvaha. Těchto případů je více. Pro starší lidi je to nesmírně psychicky náročné, protože většinou přicházejí o veškeré finanční prostředky,“ vysvětlil šéf územního odboru břeclavského policie Miroslav Stromecký.
U starých lidí je totiž problém, že si přesně nepamatují děj. „Pokud nemáme svědky, těžko se daří pachatele zadržet a vrátit peníze majiteli. Tento případ je o to cennější, že jsme nejen pachatele zadrželi, ale podařila se i zajistit odcizená částka,“ zdůraznil Stromecký.
„Doufáme, že se tento případ stane i návodem a u lidí nezvítězí lhostejnost. Snad si uvědomí, že nám mohou svou rychlostí přispět a takové případy mohou dopadnout i dobře,“ přeje si i za své kolegy břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.