„Proběhne tam třídenní výcvik. Bude to miniaturní zmenšenina toho, čím procházejí kosmonauti. Jsou tam točící křesla a simulátory stavu beztíže. Čtvrtý den poletí první posádka simulovaný let na Mars a my na ně budeme koukat z řídícího střediska,“ popisuje svůj program na konci roku mladík z Hustopečí.

Z výletu do Belgie má ohromnou radost. „O kosmonautiku se zajímám už dlouho. Brouzdám po internetu, prohlížím tyhle stránky. Někde, už ani nevím kde, jsem narazil na odkaz na expedici Mars 2008. Zkusil jsem se přihlásit a oni mě poslali dál. Byla to spíš náhoda. Ani jsem nedoufal, že bych se dostal až tak daleko,“ přiznává k projektu, který organizuje Dětská tisková agentura.

Jako palubní inženýr a počítačový expert figuruje v pětičlenné záložní posádce, která je sestavena pro případ, že by poslední den cvičení letěl v simulátoru jako náhradník na Mars, pokud by z nějakého důvodu vypadl jeho kolega z hlavní posádky. „Výcvik máme jinak úplně stejný,“ poukazuje Frank.

Svému kosmickému koníčku by se rád věnoval i v budoucnu. „Česká republika vstoupila nedávno do Evropské kosmické agentury, což pro nás znamená větší příležitosti. Doufám, že se k tomu nějak dostanu. Uvidíme, chci ještě studovat,“ říká mladík a velmi si cení všeho, co mu vesmírný projekt zajistil. „Poznal jsem i spoustu lidí, které zajímá stejné téma jako mě,“ pochvaluje si.