Cítím obrovskou hrdost nad tím, že se mladí znovu vrací k tradicím svých předků, říká folklorní legenda Jožka Černý ze Staré Břeclavi. Nadchla ho fotoreportáž z krojového plesu v Podivíně, kterou přinesl Břeclavský deník. Považuje ji za důkaz toho, že mladé lidé si po hubenějších letech opět nacházejí cestu k folkloru.

„Je jich opravdu hodně. Až se divím, že je v dnešní době něco takového možné, že to mladá generace začíná chápat. Potěšilo mě to, mám z toho radost," přiznává Černý.

Sedmdesátiletý zpěvák procestoval díky hudbě a také fotbalu celý svět. A na řadě míst se přesvědčil o tom, že si tradice a jejich zachovávání všude bedlivě hlídají.

„Kroj ukazuje, kam člověk patří. Je hrdost ho nosit. Navíc chasa nekončí tím, že zorganizuje hody. Schází se, navazují první lásky. Tam se rodí vztah k místu, kde se člověk narodil," ví Černý, který si sám cestu k folkloru našel až po swingovém období.

Že mladých nositelů krojů přibývá, potvrzuje i šéf Hustopečské chasy Jan Blažek. „Je to tak. Jen v Hustopečích je to za poslední tři roky boom o tři sta procent. V roce 2010 šlo v hodovním průvodu sedm krojovaných párů, loni nás bylo už dvacet," srovnává.

A nezapomene připomenout ani více než sto krojovaných, kteří se sešli v Hustopečích na lednovém krojovém plese. „Stačila skupinka zapálených lidí a najednou to jde. I ve městě, které bývalo dříve německé," usmívá se Blažek.

Čím to, že příznivců lidových tradic mezi mladými lidmi po letech stagnace a úbytku najednou zase přibývá?

„Těžko říct, ale svou roli určitě hrají i moderní komunikační technologie. Internet je náš velký pomocník, Všichni o všem ví a nemusíme se nikde scházet. Díky facebooku máme kontrolu nad každou krojovanou akcí v okolí. Snadno také ostatní informujeme o své činnosti. Všechno je jednodušší, i nabírání nových členů," chválí elektronickou komunikaci.

Zábava od srdce

Folklor Blažka oslovil hlavně tím, že se mu věnují lidé od srdce. „Líbí se mi, že nikdo nemá soudobou snahu zbohatnout. Jde o úplně jiné hodnoty. Například mít svůj kroj, na který nedám dopustit, a reprezentuji v něm svoji obec," naznačuje, že hodnoty mnoha mladých lidí se mění.

„Je pravda, že mladých lidí na krojovaných akcích přibývá. Také jsem si toho všiml. A více je i folklorních souborů. Dříve bývaly na břeclavském Podluží dva, dnes jsou čtyři. A samostatné dětské soubory fungují ve všech břeclavských čtvrtích," mluví o renesanci folkloru rovněž známý břeclavský folklorista Jaroslav Švach

Člen souboru Old Stars se o folklorní naděje stará v Moravském Žižkově, Břeclavi nebo Lanžhotě. A dokonce jezdí i do Brna. „Ve velkém rozmachu je také verbuňk. Nápor mladých kluků je zjevný, úroveň stále roste," říká.

„Podle mne jsme svědky návratu ke spolkové činnosti. Lidé se organizují ve slováckých krúžcích a pod jejich hlavičkou dělají všechno možné – fašanky, košty, lidové zábavy, zabijačky, srandamače i vánoční akce. Všemu ale pochopitelně vévodí folklor," zamýšlí se Švach.

Jožku Černého těší i neustále přibývající počet předhodovních zpívání, která podle něj dříve nebývala zvykem. „Pokud někdo organizuje pěknou folklorní akci, rád přijedu ji třeba zahájit. Klidně i zadarmo. Nikdo nemusí mít obavy mne oslovit," vzkazuje král lidových písní.