Aby poznali zdejší krajinu, památky a ochutnali výtečná vína neoveských vinařů. „Začalo to tak, že vinaři z Moravské Nové Vsi projevili zájem podívat se do nějaké z vinařských oblastí ve Francii. Kolega Francouz pochází z Burgundska a domluvil jim návštěvu několika vinařství v oblasti Champagne,“ vypráví Löffler, jak k tradici setkávání se vůbec došlo.

„Pozvali jsme je sem, aby ochutnali moravská vína, o kterých se teď začíná mluvit v souvislosti s některými výstavami i v Paříži. V návaznosti na to se přidal k Richardovi i kolega ze Španělska,“ popisuje muž ze Znojemska, který se s rodinou do Moravské Nové Vsi přistěhoval.

„Pánové jsou tady celý týden. Na Břeclavsku stráví tři dny. Měli možnost ochutnat značné množství vzorků od spolku vinařů z Moravské, rádi bychom je vzali ale i do další sklepů. Ukázal jsem jim i jejich rodinám Valtice, Lednici, Mikulov a Břeclav,“ vyjmenovává Löffler, který má v současnosti pod hlavičkou Vojenského historického ústavu na starosti vztahy se zahraničím.

O tom, že se jim tady líbí, prý není pochyb. Potvrzují to i oba dva cizinci. „Byli jsme i v Karlových Varech a ochutnávali i tamní vodu. Byla to ale hrůza. Mnohem více jsem se těšil na vína v Moravské Nové Vsi,“ usmíval se Estour.
Cordón – Hernandez přitakával a doplnil, že kromě Karlových Varů se obě rodiny zastavily ještě v Praze a Kolíně, kde se jim také velmi líbilo.

Löffler poté připomněl, že návštěvě neoveských vinařů neunikne ani Španělsko. „Chystáme cestu do oblasti Jerezu, což je nejjižnější cípek země, s významnými vinicemi. To aby se vinaři zase podívali, jak se dělá víno ve Španělsku,“ poznamenává s úsměvem na rtech sympatický třiačtyřicetiletý muž z Moravské Nové Vsi.