Slavnostním vyzváněním zvonů zahájí v šest hodin večer páteční program například v kostele svatého Václava a svaté Anežky České v Hustopečích. „Projektu se náš kostel účastní již po několikáté," sdělil hustopečský děkan Pavel Kafka.

Jak dodal, tentokrát se mohou návštěvníci těšit i na ochutnávku mešních vín v suterénu kostela. „Od osmi hodin večer až do půl dvanácté v noci bude připraveno asi třicet vzorků vín. A to nejen z České republiky, ale například i ze Španělska nebo z Rakouska," lákal Kafka.

Podle něj budou zpestřením večera i komentované prohlídky stavby. „Kostel je zajímavý sám o sobě. Je totiž prvním kostelem takového rozměru, který se postavil po roce 1989," řekl děkan. Zájemci si jej projdou s průvodcem nejdříve po devatenácté a pak jednadvacáté hodině.

V Břeclavi zase mohou zájemci navštívit kostel Českobratrské církve evangelické, která se k Noci kostelů připojila letos vůbec poprvé. „Zajímavá bude určitě výstava starých i nových biblí," mínil evangelický farář Jan Zámečník s tím, že lidé mezi nimi najdou například i knihu z osmnáctého století.

Premiéra celostátní akce čeká i kostel Povýšení svatého kříže v Lanžhotě. Se svým programem Lanžhotští pamatují hlavně na děti, které tento den slaví svátek.

„Od šestnácté do devatenácté hodiny bude připravené dětské odpoledne. Za hezkého počasí se bude konat na náměstí. V případě, že bude pršet, tak v sále místního společenského domu," oznámila Hana Tučková z lanžhotské radnice.

Hlavní program odstartují v Lanžhotě ve tři čtvrtě na šest kostelní zvony. Noční prohlídka svíčkami osvětleného kostela, vystoupení chrámového sboru, ukázka hry na varhany v podání šestnáctileté Růženy Ševčovičové a čtrnáctileté Veroniky Prajkové nebo výstava biblí. To jen malý výčet toho, co si v lanžhotském kostele v pátek pro návštěvníky připravili.

Kouzlo tajemných nočních prohlídek poznají nově i zájemci z Vranovic. Tamní kostel Navštívení Panny Marie nabídne výstavy, koncert duchovní hudby v provedení scholy Vranovice nebo multimediální pásmo z doby nedávných oprav kostela.

„Už během dne se mohou zájemci účastnit prohlídek kostela s průvodcem a jeho zasvěceným výkladem. Podívají se do sakristie, na kůr i k varhanům," zval jeden z organizátorů Pavel Kukleta. Večerní akce začíná od sedmi hodin a končí půlnoční modlitbou u oltáře.

další programy

Kostel Československé církve evangelické, Klobouky u Brna

17.00 – 24.00 akce pro děti, prezentace střediska Betlém aj.

Kostel sv. Jiří, Kobylí

17.00 – 00.15 ochutnávka vín, výstup na kostelní věž aj.

Kaple sv. Šebestiána na Svatém kopečku, Mikulov

19.00 – 22.00 prohlídky

Kostel sv. Barbory, Pavlov

19.00 – 22.00 varhanní hudba, výstava aj.

Kostel sv. Jiří, Zaječí

18.00 – 22.00 koncert kapely Popojedem, prohlídka věže