Drnholečtí mají ve finálovém kole dvojí zastoupení. Kromě celkově opravené radnice v kategorii velkých staveb je mezi díly výtvarného umění také dřevěný malovaný strop v tamní síni ze šestnáctého století s motivem vinné révy.

„Složité bylo opravy vůbec prosadit. Stály přibližně patnáct milionů korun, pět byla dotace z ministerstva financí. Dalších dva a půl milionu jsme navíc vynaložili za vykoupení, protože radnice nebyla v našem majetku. V současné době nám architekt připravuje vizualizace vnitřního vybavení," říkal Ivičič v rozhovoru pro Břeclavský deník.

Kromě Drnholce je ve dvaatřicetičlenném seznamu dalších pět památek, které lze navštívit na Břeclavsku. Mezi „finalisty" je litinový kříž z Velkých Bílovic.: stojí na hranolovém soklu s nápisem z roku 1870.

Motivace? Tři sta tisíc korun

V Mikulově se o přízeň uchází dvě kapličky na křížové cestě vinoucí se po Svatém kopečku: skrývají sochy zpodobňující korunování Ježíše trním a posmívání Kristu.

Březí má ve hře faru, jež je v obci jedinou architektonicky výraznou budovou z období baroka.

S hřbitovní zdí se soutěže účastní zase Bulhary, od loňska má zeď novou omítku či cihlovou korunu.

Uspět chtějí také v Zaječí. Jejich želízkem je socha svatého Jana Nepomuckého v životní velikosti v ikonografickém pojetí na okrouhlém odstupňovaném so­klu.

Motivací k dosažení čelních příček jsou desítky tisíc korun. Představitelé Jihomoravského kraje, který soutěž pořádá, vítězům rozdají celkem tři sta tisíc. Peněz se dočkají majitelé vítězných památek rozdělených do tří kategorií: velké stavby, drobné stavby a díla výtvarného umění.

„Hlasy mohou všichni posílat prostřednictvím SMS zpráv až do 24. května. Z jednoho telefonního čísla může být zaslán pouze jeden hlas. Souhrnné ocenění tři sta tisíc korun bude rozděleno podle počtu získaných hlasů v jednotlivých kategoriích," uvedla mluvčí krajského úřadu Denisa Kapitančíková. Zástupci majitelů památek nezastírají, že odměny jsou lákavé.

„Samozřejmě mobilizujeme obyvatele, zaměstnance i příspěvkové organizace. Rádi bychom uspěli, dokonce je to naše výslovné přání. Pokud by se to podařilo, plánujeme, že bychom za peníze opravili sochu svatého Vendelína – patrona dobytka. Uvidíme. Hlasování necháváme na lidech," vzkázala například první žena Velkých Bílovic Marie Vlková.

Jak hlasovat?

Hlasy je potřeba poslat esemeskou ve tvaru HLA PAMATKY a soutěžní číslo vybrané památky na telefonní číslo: 900 77 06. Cena zprávy je šest korun. Fara, Březí, soutěžní číslo 4. Hřbitovní zeď a brána, Bulhary, soutěžní číslo 5. Stará radnice, Drnholec, soutěžní číslo 10. Strop ve Staré radnici, Drnholec, soutěžní číslo 11. Kapličky na křížové cestě, Mikulov, soutěžní číslo 14. Litinový kříž, Velké Bílovice, soutěžní číslo 25. Socha svatého Jana Nepomuckého, soutěžní číslo 29.