Už několik měsíců proto mohou lidé odevzdat svůj nepotřebný mobilní telefon v několika zoologických zahradách v republice. „Důvod zahájení celého projektu je prostý. V důsledku světového vzestupu prodeje elektronických výrobků a dalších přístrojů je díky miniaturizaci technologie potřeba tantal obsažený v koltanu nutného. A to k výrobě kondenzátorů o velikosti špendlíkové hlavičky. Osmdesát procent světových zásob koltanu se nachází ve východní části Konžské demokratické republiky, která je domovem i několika druhů goril. Zvýšený prodej elektroniky vedl ke zvýšení cen koltanu a tím i ilegální těžbě této nerostné suroviny,“ uvedla důvod, proč se zapojil do sběru i Mikulov, Eva Řezáčová z Centra ekologické výchovy Pálava.

Jak dodala, v Kongu začali lidé daleko více kácet pralesy, a proto ubývá přirozené prostředí pro život goril. Dochází i k šíření nakažlivých nemocí, jako je například ebola.

„Recyklací tantalu obsaženého v mobilních telefonech se sníží požadavky na těžbu koltanu,“ vysvětlila Řezáčová, jak mohou odevzdané telefony pomoct gorilám.

Nepotřebný mobilní telefon mohou všichni zájemci, kteří chtějí přispět na záchranu goril, přinést do budovy Chráněné krajinné oblasti Pálava na mikulovském Náměstí. A to od pondělí do čtvrtka mezi sedmou a půl čtvrtou a v pátek od sedmi do jedné hodiny.