„Dal jsem si za úkol přiblížit stroje mladší generaci, která je už nezná. Aby měli lidé nějakou představu o tom, s čím jejich otcové a dědové hospodařili," říká Kořínek.

Do prvního díla se Lanžhotčan pustil před šesti lety. V bývalé domácí sauně, kterou si přetvořil na dílnu, vznikl žebřiňák s koňmi. „Ten jsem věnoval obecnímu úřadu. Zdobí kancelář starosty," vzpomíná.

A další modely následovaly. V měřítku 1 : 7,5 už Lanžhotčan vyrobil povozy, popruhy na koně, pluhy a další stroje používané při žních či setí. A to ze stejného materiálu jako originály. Stejně jako veškeré díly na strojích, jenž také odpovídají skutečnosti. Miniatury strojů jsou navíc funkční.

„Je to kompletně vlastní výroba. I součástky. Jediné, co si musím kupovat jsou šroubky," přibližuje muž s tím, že jen na mlátičku jich použil tři stovky.

Přesné kopie strojů propracované do nejmenších detailů sestavuje podle originálu. „Musím je hledat po lidech, kteří je ještě mají. Přijdu si mašiny přeměřit a udělám si jejich náčrtek. Někdy mám takových náčrtků několik, protože než dojdu domů, tak to zapomenu. A pak už dělám jednotlivé díly. Ty musí navazovat jeden na druhý," podotýká Kořínek.

K zemědělství měl dvaasedmdesátiletý kutil vždycky blízko. „Pocházím z hospodářské rodiny. Celý život jsem pracoval v zemědělském družstvu. Pamatuji si proto všechny stroje, které jsme používali," vypráví Lanžhotčan.

Vedle zemědělských modelů vytváří Kořínek také dřevěné miniatury významných budov, které se v Lanžhotě nacházejí. I ty mají lidé šanci obdivovat v jeho vlastním muzeu. „Přijít může kdokoliv, stačí se telefonicky nahlásit," ujišťuje.

V muzeu je k vidění třiadvacet modelů a další k nim brzy přibudou. „Doteď nebylo vyrobit stroje tak náročné. Teď mám rozdělaný samovaz, na kterém pracuji s přestávkami od června minulého roku. Po jeho dokončení mám v úmyslu udělat i místní školu a parní stroj k mlátičce, kterou kdysi poháněl," prozrazuje své plány.

A co na jeho koníček říká manželka? „Pořád mám na talíři jenom to, že vířím prach. Ale žena šije a vyšívá, takže je na druhé straně domu," směje se Kořínek.