Přestavba historické budovy včetně vnitřního dvoru, která spolkne na dvaasedmdesát milionů korun, začala letos a ročním zpožděním. Pokud vše půjde podle plánu, první návštěvníky by Dům přírody Pálavy mohl přivítat už příští rok v červnu. „Pořád běží stavební práce. Teď se dělají jak exteriéry, tak i interiéry. Pokračovat budeme s venkovními úpravami. Čeká nás toho ještě opravdu hodně. Nicméně zatím vše běží dle harmonogramu. Otevření nyní i po dohodě se zřizovatelem, tedy krajem, chystáme spíše na červen příštího roku,“ potvrdil Petr Kubín, ředitel Regionálního muzea v Mikulově, které má dům na starosti.

Jasno už je z velké části i o tom, jak bude nová expozice vlastně vypadat. „Dolaďují se texty, grafika, připravují se dílčí exponáty a instalace tak, abychom se na ni mohli vrhnout už ve chvíli, kdy bude stavba hotová nebo přizpůsobená k instalaci expozice,“ zmínil Kubín.

Břeclavští otevřeli nově očekávanou archeologickou expozici v prostorách empírového loveckého zámečku Pohansko.
Interaktivní a multifunkční. Břeclavští otevřeli novou expozici na Pohansku

Velkou novinkou bude především uspořádání domu a dispozice. „Pochopitelně nejde jen o prostou generální rekonstrukci celé budovy, ale část bude i přistavená v suterénu. Právě tam se bude nacházet hlavní část expozice. Dvoreček, který je vzadu za domem, bude zastřešený. Stane se z něj jakési atrium s pokladnou. Prostor se tedy i fyzicky zvětší,“ přiblížil ředitel.

Úplně první expozice Domu přírody byla zaměřená na archeologii a paleolit. Tu nyní v moderním interaktivním pojetí prezentuje pavlovský Archeopark. „Ta novější se, ještě před uzavřením, věnovala více vlastivědě. Tedy spíše přírodě, krajině, zaniklému Mušovu a podobně. Právě na toto bude trošku navazovat nebo to alespoň připomínat nová expozice. Věnovat se bude krajině jako celku. Nejen přírodě, ale i tomu, jak člověk přírodu ovlivnil a ovlivňuje dodnes. Samozřejmě v podtextu je i výchovná linka. To, jak se člověk ke krajině a v ní chovat má tak, aby zůstala hodnotnou a nezničenou,“ nastínil Kubín.

Zdroj: Deník/Iva Haghofer

Chybět nebudou jak originály vystavovaných předmětů, tak ani kresby, audionahrávky či audiovizuální díla. „Půjde o velmi pestrý a barevný mix toho, jakým způsobem chceme přírodu a krajinu zpřítomnit a prezentovat,“ dodal ředitel.