Už jsou to téměř dva roky, co se ve Strachotíně zřítil svah. Jak vypadá situace na místě nyní?
Podařilo se nám svah poměrně stabilizovat. Vybudovali jsme totiž loni odvodňovací žlab. Kromě toho jsme také postavili dešťovou kanalizaci. Peníze, okolo jednoho a půl milionu korun, nám poskytlo vedení Jihomoravského kraje.

Takže pokud by nastaly velké přívalové deště například i letos, byli byste už lépe připravení na krizovou situaci?
Panebože, nestrašte. Ani si nechci představovat, co by se v takovém případě dělo. Já už se bojím a jen se modlím, když se začne trochu mračit. Chci věřit, že by škody nebyly v takovém rozsahu, ale člověk nikdy neví. Příroda je nevyzpytatelná.

Situaci tehdy komplikoval také fakt, že pod svahem stálo několik domů. Mnoho osob museli hasiči evakuovat. Není podle vás nešikovné, že si lidé postavili domy v tak rizikové lokalitě?
Samozřejmě to není dobré. Ale to já už bohužel nemůžu nijak ovlivnit, jde to mimo mě.

Vy jste požádali ministerstvo životního prostředí o dotace na zabezpečení svahu. V Dolních Věstonicích udělali to samé, ale narazili na problémy. Jak jste na tom se žádostí vy?
Na ministerstvu totiž usoudili, že požadavek Věstonic na příspěvek byl příliš nadhodnocený. Žádali jsme o podstatně nižší částku, takže doufám, že se peníze uvolní, neboť tam stále někde leží nevyužité. Potřebujeme je.

O jakou částku přesně jde?
Je to suma okolo čtyř milionů korun. Ve Věstonicích to bylo několikanásobně více, takže rozdíl je na první pohled patrný. I proto s ministerstvem zatím velké tahanice nemáme.

Přesto však peníze stále nemáte k dispozici. Jaké budou vaše další kroky?
Teď na začátku září nás čeká v Praze setkání s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Tam se zřejmě rozhodne, jak se bude situace ohledně dotací vyvíjet v nejbližší době.

DAVID BALÁŠ