Otevřené sklepy? Dnes už nic neobvyklého. Když však svá podzemní království zpřístupní najednou desítky vinařů v pěti obcích, obyvatelé připraví tradiční kulinářské dobroty a vše doplní pestrý kulturní program, je to věc nevídaná. Historicky první festival otevřených sklepů.

„Nejen pro naše město, ale pro celý dobrovolný svazek obcí Modré Hory je to velká čest. Jsme vlastně průkopníky. To, že právě Modré Hory vybrali jako premiérové místo festivalu, cítí všechny obce jako ocenění úsilí, které společně vynakládáme. Vidíme, že se nesnažíme zbytečně,“ uvedl velkopavlovický místostarosta Zdeněk Karber.

Právě Velké Pavlovice jsou přirozeným centrem Modrých Hor, do kterých patří ještě Bořetice, Kobylí, Němčičky a Velké Pavlovice. V těchto pěti obcích nabídne v sobotu a v neděli pětačtyřicet větších i menších vinařů k ochutnání na tři stovky vín.

„Je to dobrá reklama pro vinařství, které s bratrem provozujeme. Budeme mít přichystané posezení, kde budou mít návštěvníci možnost ochutnat nejen naše víno, ale i různé pochoutky,“ láká například Pavel Stávek, který otevře sklep v Němčičkách.

Festival oficiálně začne v sobotu v devět hodin ráno slavnostním zahájením před velkopavlovickou radnicí. Tam budou k dostání i festivalové vstupenky. Následně se pro návštěvníky, kterých organizátoři čekají několik tisíc, otevřou i všechny sklepy. Ty zůstanou přístupné až do nedělních osmnácti hodin.
„Z degustovaných vín můžou všichni návštěvníci volit nejlepší vína. Z nich pak vzejde šampión celého festivalu. Mezi tolika dobrými víny to bude těžké, ale je to zajímavá sonda do vkusu návštěvníků,“ řekl Juraj Flamik z pořádající společnosti Partnerství.

Bohatý dvoudenní program nabídne i řadu kulinářských a kulturních akcí. V kobylském muzeu bude například zítra po desáté hodině dopolední k ochutnání šumajstr, fazula na máčku, čučková polévka s trhancama, bramborové tašky nebo kysaní hanáci. V Němčičkách zase připravují velký výběr sýrů nebo místní specialitu trdelník.

O kulturní rozměr festivalu se postará třeba známá cimbalistka Zuzana Lapčíková, která v sobotu v sedm hodin večer vystoupí ve Velkých Pavlovicích. Koštování ve Vrbici zpestří pro změnu v neděli ve tři hodiny odpoledne Hradišťan.

Vstupenka umožňuje po oba dva dny volnou degustaci ve všech sklepech. V ceně jsou také kupony na odběr vína. Na festivalovou vstupenku budou navíc návštěvníky dopravovat zdarma mezi jednotlivými obcemi kyvadlové autobusy a zvláštní vlak.

Festival otevřených sklepů bude po modrohorské premiéře pokračovat v červnu na Podluží. Podzimní část projektu má v plánu Mikulovsko a zimní pak Znojemsko.

Co získáte za jednu vstupenku:

# vstupenka opravňuje po oba dva dny festivalu k degustacím ve všech sklepech zdarma

# v ceně vstupenky jsou kupony na odběr vína dle vlastního výběru od vinařů v ceně 300 Kč

# vstupenka slouží jako volná jízdenka na všechny jízdy festivalových spojů, které po dobu celé akce zajišťují dopravu mezi obcemi

# spolu se vstupenkou získáte degustační skleničku s logem FOS, tašku se startovacím balíčkem a katalog festivalu s programem a profily vinařů i obcí

# na vybrané akce doprovodného programu vstupenka opravňuje ke slevě 50 %

# držitel každé vstupenky je zařazen do soutěže o jednu z cen od partnerů Festivalu

# 5% slevu na nákup knih o víně v knihkupectví

Cena vstupenky je 1000 Kč včetně DPH

Vstupenka platí po oba dva dny jarního festivalu
Mezi obcemi zapojenými do Festivalu otevřených sklepů je možné využít vlakovou i autobusovou dopravu a místní taxislužbu.

* Vstupenka na Festival otevřených sklepů je současně volnou jízdenkou na všechny festivalové spoje po oba dny festivalu.

* S objednávkou vstupenky je možné zakoupit volnou jízdenku i pro další osoby.

* Jízdní řády vlaků, autobusů a přehled taxislužeb budou ve festivalovém katalogu, který obdržíte při převzetí vstupenky.

Vlak

Vlak je velmi výhodným spojením! Na trase Zaječí - Velké Pavlovice - Bořetice - Kobylí a zpět, pojedou spoje v obou směrech celkem dvanáctkrát denně. Vzdálenost mezi sousedními obcemi urazí vlak za pouhé 4 min. V sobotu večer bude vypravený zvláštní vlak s přípojem ve 20:55 ze Zaječí do Brna.

Autobusy

Mezi všemi obcemi je zajištěna pravidelná kyvadlová autobusová doprava. Mezi každými dvěma sousedními obcemi pojedou každou hodinu dva spoje v obou směrech. V sobotu večer v 23:00 budu vypraveny dva autobusy z Velkých Pavlovic do Brna (jízdenka k zakoupení u řidiče). '

Taxislužba

Hustopeče a Břeclav

Program

KATEŘINA HÜBNEROVÁ
MICHAL ŠUPÁLEK