„Žádost o peníze jsem podali proto, že obce v Modrých Horách už několik let dělají reklamu a propagaci ze svých nákladů. Ještě jsme na to nikdy žádné peníze nedostali,“ přiblížil důvod společného projektu velkopavlovický starosta Pavel Procházka.

Cílem akce je vybudování ústředního elektronického systému včetně informačních kiosků.

„Ty budou návštěvníkům Modrých Hor poskytovat informace týkající se volného ubytování nebo otevřených sklepů. Prostě se tam dozvědí vše, co můžeme turistům nabídnout. Plánujeme, že budou mít dotykové obrazovky,“ poodhalil plán Procházka s tím, že takovéto informační místo bude mít každá z pěti obcí. Díky projektu vznikne i jedno nové pracovní místo.

Peníze z Unie poslouží i na nové internetové stránky svazku, takže si potřebné informace budou moci zjistit lidé v celé republice. Starosta Velkých Pavlovic také prozradil, že se připravuje i nové DVD a kniha věnovaná právě této vinařské oblasti.

„Máme dokonce takovou představu, že když přijde někdo z tamních vinařů do svého sklepa, pošle esemesku, a v kiosku se objeví, že tento vinař má případně volno a otevře sklípek turistům,“ představil jedno z lákadel Procházka.

„Jsme moc rádi, že jsme dotaci dostali. Myslím si, že už jsme udělali spoustu práce. Je už i trochu problém prosazovat v obecních zastupitelstvech peníze pro svazek, protože jsou to pořád jen náklady. Takže je dobře, že jsme teď získali podporu. Určitě to budou dobře vynaložené peníze,“ neskrýval radost.

Mikroregion Modré Hory existuje od roku 2007. A jak Procházka podotkl, spojení pěti obcí mělo skutečně smysl. „Starostové těchto obcí se scházejí každý měsíc. Dokonce jsme nedávno měli konferenci, na kterou jsme pozvali i tamní vinaře a další poskytovatele služeb. Znovu jsme jim vysvětlovali, co je cílem mikroregionu. Chceme, aby si turisté od nás odváželi i nějaké speciality, například modrohorské víno nebo zajímavé suvenýry. Vidíme, že to funguje a o Modrých Horách se mluví,“ byl spokojený předseda svazku Procházka.

Ten by byl rád, kdyby všechny připravované akce projektu fungovaly již do konce roku.

„Doufám, že to bude už na podzim. Pořádáme tady spoustu zajímavých akcí, takže chceme, aby to bylo co nejdříve. Tento týden máme jednání se zpracovatelem žádosti a domluvíme se na dalším postupu,“ dodal.

Už tuto sobotu se ve Velkých Pavlovicích koná společný ples Modrých Hor. V květnu pak obce připravují Putování po Modrých Horách. Pod rozhlednou ve Velkých Pavlovicích se na této akci setkají mužácké sbory obcí a také cimbálové muziky.