Správa oblasti udělila několika sdružením výjimku pro jejich aktivity, ty se na oplátku zavázaly k tomu, že budou pečovat o okolí. „Je to důkazem, že původně protichůdné zájmy mohou najít společnou cestu. Paraglidisté se pravidelně účastní brigád a pomáhají s péčí o okolí. Podobně to mají i členové Českého horolezeckého svazu, kteří udržují okolí skal,“ sdělil vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava Jiří Kmet.

Podle něj se jedná o několik let trvající spolupráci, se kterou jsou velmi spokojeni. Vedení se nebrání ani součinnosti s dalšími organizacemi.

I paraglidisté z PG Pálava si spolupráci chválí. „Pálava je z hlediska létání fenomén. Je to jedno z mála míst, kde se dá startovat přímo ze země. Možnosti působit na Pálavě si vážíme,“ řekl paraglidista Tomáš Soudek.

Sucho v ČR - Ilustrační foto.
Na suchu. I v Břeclavi a okolí už platí přísný zákaz odběru vody

O okolí Děvína a Stolové hory se pravidelně starají. „Sekáme porost. Děláme také brigády na základě požadavků správy oblasti. Pak průběžně sbíráme odpadky a jiné věci, které do přírody nepatří,“ sdělil správce terénu ze sdružení GP Pálava Igor Jakš.

Záměrné zásahy do přírody jsou v některých případech podle odborníků vhodné. „Například vznikly i tankové brigády, kdy se určitá oblast záměrně naruší vojenskými vozy. Říká se tomu paradoxní ochrana přírody,“ informoval ekolog Vilém Jurek.

DOMINIKA SVOBODOVÁ

Ilustrační foto.
Při Hradozámecké noci se zjeví bílá paní, lidé si poslechnou nepopulární hudbu