„Gril na kuřata nastartujeme v sedm hodin ráno a vypínáme jej po poledni. Máme ho za zády a někteří hosté už nechtějí u baru kvůli horku ani sedět. Zapojit klimatizaci nemá cenu, protože by nestíhala vzduch ochladit," posteskl si například provozovatel restaurace Richard Struška.

Ještě hůř na tom byli dělníci, kteří pracují pod širým nebem. „Když vidím zedníky, jak jsou na slunci celý den, nejsou na tom řidiči náklaďáků zase tak zle," tvrdí autodopravce Kamil Sedlák z Rakvic.

Může srovnávat. Sám za volantem strávil několik let. Zejména řidiči z mezinárodní dopravy se mohou ochladit v klimatizovaných kabinách, hůř jsou na tom šoféři, již převáží zboží a materiál v tuzemsku.

Kritická chvíle: vykládka.

„Pod plachtou je za chvíli šedesát stupňů. Stačí několikrát denně vyložit náklad a chlapi jsou hotoví. Ještě před deseti lety přitom klimatizace nebyla automatickou součástí výbavy kamionu. Pamatuji si, že jsme stávali na hranicích a do oken nám pražilo slunce. Jediné, co lze udělat, je pít a větrat. Jenže co chcete větrat, když se vzduch ani nepohne?" sdělil Sedlák.

Procházky jen ráno

Plné ruce práce mají v těchto dnech zdravotníci a lékaři. Počet výjezdů záchranné služby se zhruba zdvojnásobil. „Obezřetní by měli být i sportovci. Nejhorší je trénovat v poledne, to srazí do kolen sebelepšího z nich," vzkázala mluvčí záchranářů Barbora Zuchová.

Opatrní jsou zejména penzisté, kteří raději zůstávají doma. „Organizujeme pro ně program podle počasí. Teď je raději nepouštíme skoro nikam. Jsou v chládku a mají zapnuté větráky. Vedro řešíme ranními vycházkami, kdy ještě není tolik stupňů. Nepříjemná zátěž je to hlavně pro ty nejstarší," říkala zdravotní sestra z mikulovského G–centra Janka Šišuláková.

A zatímco někteří se v těchto dnech potí v práci a horka proklínají, jiní se s úsměvem ve tváři opalují na zahradách, u bazénu či plovárnách.

„Osobně jsem letní typ, takže mám teplo ráda. Hlavně pokud jej mohu trávit na koupališti nebo u moře," vyprávěla v úterý odpoledne třeba Břeclavanka Gabriela Pivoňková.

Na koupaliště a do kempů míří stovky návštěvníků. V Břeclavi ale na vyšší nápor teprve čekají. V minulých dnech procházelo tamní bránou vždy průměrně dvě stě lidí.

„V neděli a pondělí byla návštěvnost lepší, v sobotu a úterý zase o něco slabší. Čekáme na letní prázdniny, kdy začnou chodit děti, studenti a dovolenkáři," nechal se slyšet provozovatel břeclavských plováren Zdeněk Janík.

Třicetistupňová hranice padne podle předpovědí i ve středu. V pozdějších hodinách se ale pravděpodobně nad regionem zatáhne a přijít mohou bouřky.