Boj o přežití. Největší letošní insolvence v Dolním Rakousku. Firma se dostala na šikmou plochu. To jsou jen některé z titulků největších rakouských novin, jež v poslední době upírají pozornost na jeden z největších tiskařských koncernů v zemi, jímž je společnost Goldmann Druck. Vlastníka břeclavské tiskárny Moraviapress sužuje dluh ve výši 44, 5 milionu eur. Jeho dceřiná společnost však údajně v ohrožení není.

„Na naši mateřskou společnost byla skutečně vyhlášená insolvence. V současnosti se Goldmann Druck snaží pod dohledem insolvenčního správce dát věci do pořádku. S rakouským koncernem samozřejmě vazby máme, nicméně nás to nijak neomezuje. Insolvence ale určitým způsobem ohrozila dobré jméno Moraviapress na trhu. S tím bojujeme. Komunikujeme proto se zákazníky i dodavateli a snažíme se jim situaci vysvětlit,“ přiznala finanční a personální manažerka Moraviapress Renata Hrubá.

Jak však záhy uklidnila, žádný ze 282 zaměstnanců břeclavské tiskárny se momentálně o místo bát nemusí. „Lidé v žádném případě nejsou v ohrožení. Nezaznamenali jsme ani pokles zakázek. My v Břeclavi jsme samostatným ekonomickým subjektem, který hospodaří na základě českých zákonů. To znamená, že máme auditované závěrky i účetnictví,“ vysvětlila manažerka.

Velký problém by podle ředitele kontaktního pracoviště úřadu práce v Břeclavi Lubomíra Marka nastal v případě, že by skutečně k propuštění v podniku došlo.

„Vzhledem k tomu, že je v insolvenci podivínský Euro Jordán a hlohovecká Liga, byla by to téměř katastrofa. Práci by pak hledalo na pět až šest set lidí, což je hned procento v nezaměstnanosti navíc,“ zamyslel se Marko.

Svítá na lepší časy

Podle nejčerstvějších informací, které přinesla rakouská tisková agentura APA, však možná svítá koncernu na lepší časy. „Potencionálním investorem pro insolvencí postiženou dolnorakouskou tiskárnu Goldmann by mohla být štýrská tiskařská skupina Let's Print,“ uvedl šéf představenstva rakouské tiskařské společnosti Leykam Michael Steinwidder s tím, že zatím však nemá žádné bližší informace. Tento záměr by ale podle jeho slov dobře zapadal do strategie Let's Print.

S potížemi se rakouský tiskařský koncern, jehož dceřiné společnosti sídlí i v Česku a Maďarsku, potýká už od roku 2007. Podle internetového zpravodajského serveru rakouské veřejnosprávní televize ORF už tehdy musela společnost snížit o polovinu počet zaměstnanců. A to z původních 350 na stávajících 165.

Už ve zúčtovacím období mezi lety 2009 a 2010 dlužila firma věřitelům 38 milionů eur. Nyní se její majetek podle rakouského magazínu 4c odhaduje na 21 milionů eur. Z toho dluh činí 66, 5. Zadlužení je tedy 44, 5 milionu eur.

Velkou ránou pro Goldmann Druck byla ztráta jednoznačně největšího klienta. Tím byl do roku 2009 jeden z nejčtenějších rakouských deníků Der Standard.