Šedivému, jehož rodiče pochází z Moravské Nové Vsi, udělí opatskou benedikci arcibiskup Dominik Duka. Bývalý farář z Věteřova na Hodonínsku se stal nejvýše postaveným mužem Řádu křížovníků s červenou hvězdou, jehož historie sahá až do středověku.

„Opustím jižní Moravu a budu žít v hlavním řádovém kostele v Praze,“ říká Šedivý.

Na stěhování je zvyklý. Přestože má oba rodiče z malé vísky v jihovýchodním cípu České republiky, narodil se ve slovenských Košicích. A začalo putování. Nejprve žil v Teplicích, z nichž se však po střední škole kvůli studiu farmacie přesunul do Hradce Králové.

Šedivý se sice pyšní doktorským titulem, ale lékárníkem se nestal. Přednost dal víře v Boha a vstoupil mezi křížovníky. Od roku 1997 vedl kostel ve Věteřově. „Srdce mi tady zůstane,“ pronesl kněz před desítkami lidí, kteří se s ním přišli rozloučit.

Řád křížovníků, v jehož čele Šedivý nyní stane místo Jiřího Kopejska, založila ve třináctém století svatá Anežka Česká.

„Tehdy to začalo jako špitální řád a postupně se vyvinul v kněžský řád, který působil nejen v nemocnicích, ale i na farách. Fary jsme dostávali nebo řád posílal křížovníky na různé duchovní výpomoci,“ vyprávěl kněz před dvěma lety v rozhovoru pro Deník.

Řád utrpěl výrazné ztráty za komunistického režimu, kdy představitelé vládnoucí strany křížovníky pronásledovali. Řada z nich pak skončila ve vězení nebo na nucených pracích.

„Během historie byl řád několikrát na pokraji vymizení. Zůstalo jen pár členů. V největších dobách jich bývalo přes sto,“ oznámil Šedivý.

Počet křížovníků začal zase stoupat až po Sametové revoluci. V současné době jich je patnáct.