„S názvem městys je to poněkud komplikované. Tento titul používala Moravská Nová Ves do roku 1954, kdy byl vládním nařízením odebrán všem obcím. O jeho navrácení jsme mohli požádat až teď,“ vysvětluje starostka Moravské Nové Vsi Jana Krutáková.
Nastala tak trochu paradoxní situace, kdy Novoveští oslavují dvousté výročí titulu, jehož držiteli nejsou ani dva měsíce. To však oslavám neubralo na jejich intenzitě.

„Dnešní večer jsme pojali pro typickou Podlužáckou obec možná trochu netradičně. Místo cimbálové muziky zahraje břeclavský komorní orchestr. Vystoupí mezzosopranistka Andrea Kalivodová, členka státní opery v Brně. V druhé části, která už bude více lidová, zazpívají naši mužáci a zahraje dechová hudba Šohajka,“ popisuje průběh oslav starostka.
Pozvání na společenský večer přijala i herečka Gabriela Vránová. S Moravskou Novou Vsí je spojena tím, že sama pochází z Moravy. Do Moravské navíc jezdila v minulosti jako členka Divadla na Vinohradech.

„Zdejší zemědělské družstvo udržovalo se členy divadla přátelské vztahy,“ vysvětluje Jana Krutáková. Pozvání přijala také radní Jihomoravského kraje Anna Procházková. Večerem provázel básník a textař František Novotný, který je současně moderátorem Českého rozhlasu.
Návštěvníci si také mohli prohlédnout výstavu historických fotografií, zachycující vývoj v Moravské.