Kromě Břeclavi se do prvního ročníku symbolické akce zapojí také Bulhary, Krumvíř, Mikulov a Pasohlávky, které se pořádají k dalším čtyřiašedesáti obcím z celé Moravy.

„Břeclavskou radnici oslovilo občanské sdružení Moravská národní obec s tím, zda bychom se nepřipojili k jejich výzvě na vyvěšení moravské vlajky. Předložili jsme tento návrh městské radě, a ta souhlasila. Také jsme rozeslali obcím na Moravě žádost, zda by se také nepřidaly,“ přiznal značné zapojení břeclavské radnice její tajemník Dalibor Neděla. V Břeclavi se vlajka objeví už v pátek.

Podle Neděly se Břeclav už dlouhou dobu představuje jako místo, které si váží moravských tradic. Dokladem jsou například oslavy Moravských dnů.

„Záleží nám na tom, aby byla naše země pestrá a aby se mezi lidmi vědělo, že nejsme jen Česká republika, ale že tady po tisíc let fungovalo zemské uspořádání, které skončilo až v roce 1949,“ vysvětlil Neděla důvod, proč je podle něj důležité vyvěsit moravskou vlajku. A hned doplnil, že je tak potřeba lidem na Moravě zvednout sebevědomí.

Žluto–červená vlajku s orlicí v modrém poli ozdobí i úřad v Pasohlávkách. Jeho starosta dokonce kandidoval při volbě do poslanecké sněmovny právě za Moravany.

„I u nás jsme se rozhodli připojit. Jsme obcí, která leží na Moravě a byli jsme součástí Velkomoravské říše. Podle mého, pokud sedí na radnicích lidé, kteří se hlásí k moravské národnosti, měli by takovouto akci podpořit. Měli bychom být hrdí Moraváci,“ zamyslel se pasohlávecký starosta Tomáš Ingr.

To, že se k výzvě připojilo skoro sedmdesát obcí, je podle Neděly úspěch. „Když se poprvé začaly vyvěšovat vlajky pro Tibet, přidalo se asi jen třicet úřadů. A tady se v prvním ročníku podařilo přesvědčit na sedmdesát úřadů. Je to dobrá startovací čára k tomu, aby bylo v příštím roce obcí ještě více,“ domnívá se.

Nápad se zalíbil i lidem v Bulharech. „Cítíme se být Moravany. Proto i tak mluvíme. Prvním státním útvarem v této oblasti byla Velká Morava, takže tradice země tady je. Tak proč si ji nepřipomínat?“ pousmál se tamní starosta Pavel Lebloch.

V neděli se dočkají moravské vlajky i v Mikulově. „Nesouvisí to s nacionalismem nebo nějakým separatismem. Uvědomujeme si naše kořeny. Morava je významnou částí České republiky. Takže v souvislosti s příchodem věrozvěstů si myslím, že je to určitá symbolika a připomenutí si tradic,“ uvedl starosta města Rostislav Koštial.

Poslední obcí, kde také v pondělí vyvěsí pracovníci obce vlajku, je Krumvíř. „Chceme ukázat, kam patříme. Nevidím v tom nic špatného. Nemyslím si, že by se jiné obce nepřidaly proto, že by nechtěly, ale mají jiné starosti. A někdo s tím začít musí,“ je přesvědčený starosta Jaroslav Komosný.