Průvod pirátů, lodní dudák, šermíři a La Grace. To všechno bude součástí vernisáže fotografií Luďka Kocourka z Podivína z jeho sedmiměsíční cesty na palubě repliky lodi z osmnáctého století. Uskuteční se ve čtvrtek v Pavlově. Námořník se tam setká i s kolegy jachtaři z Yacht Clubu Dyje. Spolu plánují postavit na hrázi přístavu pod Pavlovem lodní maják.

„Při plavbě na La Grace jsem kamarádům z posádky sliboval, že až budu na pirátském odpočinku, postavím si maják a na stará kolena budu jeho strážcem. V každém přístavu na mole má být jeden. Pro bezpečnou plavbu lodí při zhoršených podmínkách jako jsou letní bouřky a húlava. I na Nových Mlýnech je někdy takové počasí. V bouřce vidíte kolikrát jen na padesát metrů. Maják je ale důležitý i při nočních plavbách," vysvětlil nápad Kocourek.

Vytvořil i jeho první, zatím amatérskou podobu. Inspiraci pro ni čerpal i z již stojícího majáku v Nejdku u Dyje, který postavil jeho kamarád. „Mám představu čtvercové základny, která by symbolizovala naši krásnou jižní Moravu. S informačními panely třeba o historii kraje kolem Dyje na stěnách. Nebo s vyobrazeními toho, jak se plánovalo řešit časté záplavy, s vyvrcholením v budování soustavy Novomlýnských nádrží. I to už je historie. A chybí tam," pokračoval mořeplavec, který je zaměstnancem břeclavského Yacht Clubu Dyje.

A rozměry majáku? Nijak majestátní. Takové, aby se tam dostal člověk. „Na výšku kolem šesti metrů," odhadl. Válcová část by se podle něj vystavěla ze studničních skruží, podobně, jak je tomu u majáku v Nejdku.

Vytvořit rozpočet

Jachtaři z klubu a další Kocourkovi kamarádi jsou podle něj dokonce ochotní společně maják postavit sami, z vlastních peněz.

Břeclavští jachtaři však zatím zjišťují, zda bude na stavbu zapotřebí stavební povolení. „Jsme ve fázi záměru. Musíme ještě udělat i rozpočet. Je pravda, že se o tom bavíme již roky. Dosud se ale hráz stále prodlužovala. S tím je teď konec," potvrdil v pondělí předseda jachtařů Jiří Krabička, že jim odpadl jeden z problémů.

Starosta Pavlova Zdeněk Duhajský zatím o jejich plánech nic konkrétního nevěděl. „Bavili jsme se s panem Kocourkem o výstavě, ale o tomto ne. Já bych s tím určitě problém neměl. Naopak. Zní to jako docela zajímavý nápad. Možná si k tomu budou chtít něco říct spíše lidé z Povodí Moravy," uvedl Duhajský.

„Pirát z Podivína" Kocourek o úskalích uvažoval. Přesto vidí jen samé klady projektu. Maják by podle něj byl i další atrakcí pro turisty. „Věřím, že by se stal jejich vítaným cílem a zkrášlil a zpestřil by přístav pod Pavlovem. Samozřejmě by se musel vhodně do krajiny umístit," zamyslel se.

Přiblíží La Grace

Po výstavách fotografií z plavby na plachetnici La Grace v Podivíně a v Lednici se mořeplavec rozhodl uspořádat jednu právě v areálu Yacht Clubu Dyje Břeclav. „Je to hnízdo, ze kterého jsem se vydal na své toulky světem. Chtěl bych kamarádům jachtařům a ostatním zájemcům přiblížit atmosféru, kterou jsme zažili při plavbě," pozval Kocourek.

Čtvrteční vernisáž začne v šest hodin odpoledne v pavlovském občerstvení U Lesíka. Na akci vystoupí i šermíři z Hradce Králové, vrhač nožů a seker či folková skupina Tempus.

PŘEMYSL SPĚVÁK