„Nové centrum vznikne v bývalé mateřské školce. Obec ji pronajímala kloboucké diakonii, která v ní provozovala školu pro postižené děti. Ty se ale přesunuly do bývalé morkůvské školy. V zaniklé mateřince jsme se tak rozhodli vedle muzea generála Františka Peřiny vybudovat i prostor pro děti," popsala zrod myšlenky první žena Morkůvek Brigita Petrášová.

Ta se s žádostí o sponzorský dar obrací hlavně na podnikatele z okolí. Na internetových stránkách obce však prosí i rodiče, prarodiče, tetičky a strýčky dětí z Morkůvek, aby přispěli alespoň malou částkou či věcným darem.

Seznam věcí, za které budou zřizovatelé nového zázemí pro děti vděční, je široký. Je na něm například dětský nábytek, přebalovací pult, elektronické přehrávače na pohádky, pohovka pro rodiče, polštářky, hračky pro nejmenší i předškoláky či leporela a cvičební pomůcky.

„Zatím se výzva se zájmem lidí příliš nesetkala. Hlavně co se týká finančních darů. Jedna z místních rodin ale pořídí hrazdičku pro nejmenší děti. Sdružení rodičů Bublina zase zakoupí dětský domeček se skluzavkou," dodala Petrášová s tím, že Bublina pořádá v obci akce pro děti po celý rok.

V zamýšleném centru pro rodiny s dětmi bude větší společenská místnost, hrací koutek pro děti a malá kuchyňka. Částečně bude centrum sloužit i k setkávání důchodců.

„Centrum pro rodiče a děti bychom rádi předali ještě v předvánočním čase. A to i přesto, že se dotaci na vybavení nepodařilo získat," věří.

Finanční dary mohou lidé zasílat na číslo účtu 8923651/0100. Do zprávy pro příjemce je třeba napsat heslo „Centrum" a název firmy či jméno a adresu.

Pokud by chtěl někdo darovat pro centrum potřebnou věc, má starostku předem informovat, aby se dary nezdvojovaly.