„Není v havarijním stavu, ale v současnosti je v pátém stupni, což značí špatný stav," potvrdila Deníku mluvčí státních silničářů Lucie Trubelíková.

Kompletní uzavírka průtahu Valticemi mátla řidiče.
Zmatky ve Valticích napravují strážníci. Průtah městem je uzavřený. Kvůli opravě

Součástí rekonstrukce bude výměna nosné konstrukce, mostního svršku, nevyhovujících částí opěr nebo pokládání nové asfaltové vrstvy.

Ředitelství silnic a dálnic už vypsalo soutěž na opravu mostu. Rekonstrukci státní podnik plánuje v letošní stavební sezoně. „Předpoklad prací je od srpna do října. Vše bude ale záležet na průběhu výběrového řízení na zhotovitele. Termín upřesníme po ukončení soutěže a podpisu smlouvy se zhotovitelem," podotkla Trubelíková.

Doprava na mostě bude během rekonstrukce vyloučená, silnice pod mostem bude průjezdná.

Související dopravní omezení podle Trubelíkové státní silničáři přiblíží po podpisu smlouvy se stavební firmou. Z detailu soutěžené zakázky však vyplývá, že se rekonstrukce má uskutečnit za vyloučeného provozu na mostě. Na silnici pod mostem pak sice budou po dobu stavby dopravní omezení, ale průjezd zůstane zachovaný.

Omezená rychlost na D2 ve sjezdu na Blučinu.
Snížená rychlost na D2 u Blučiny, v okolí se ani nepracuje. Známe důvody omezení

Hustopečská starostka Hana Potměšilová věří, že připravovaná oprava mostu nijak výrazně dopravu ve městě neovlivní. „Pokud most opraví, budeme mít dálniční úsek kolem Hustopečí kompletně opravěný. Co si přát více," podotkla starostka.

Zdroj: Michal Hrabal

Před zhruba třemi lety Ředitelství silnic a dálnic například u Hustopečí stavělo novou protihlukovou stěnu. „Hluk úplně nezmizel. Ale stěna určitě pomohla. Je delší a vyšší, i když se hluk zase trochu jinak láme. Třeba v horní části náměstí dálnice slyšet je, ale v jiných částech města se zase situace zlepšila," poznamenala Potměšilová.

Nová protihluková stěna na dálnici D2 u Hustopečí.
Stěna na D2 u Hustopečí je hotová. Řidiči projíždí jedním směrem bez omezení

Předpokládané náklady na rekonstrukci mostu jsou pětadvacet milionů korun bez daně.