Správkyně Janohradu Darina Horká si s tím téměř neví rady. „Přestože je na most přísný zákaz vstupu, pořád tam lidi chodí. Přeskakují průrvu přes řeku, třeba i s koly. Už jsem viděla i rodiče, kteří díru přes Dyji přecházeli s kočárem v jedné a s dítětem v druhé ruce," postěžovala si kastelánka.

Most byl v horším stavu už před nehodou, která se stala, když přes něj kráčeli koně. Podle pracovníka správy zámku Lednice Jindřicha Říhy ale nebyly opravy nikdy v plánu. I přesto, že Janohrad pod instituci spadá.

„Nemyslím si, že by se most opravoval, kdyby se tato věc nestala," přiznal Říha. Podle něj už se o opravy starají dělníci. To, kdy bude hotovo, není ale ještě jasné.

Marné varování

Správkyně hradu špatný stav mostu i před propadem potvrdila. Když se o most nikdo nezajímal, alespoň vyvěsila varovné tabulky s prosbou o chůzi. Bezvýsledně.

„Ani procento lidí se tím neřídilo. Cyklisti tam dál projížděli na kolech a rybáři na mopedech. Na mostě ani nepřibrzdili," řekla Horká.

Podle některých návštěvníků ale cedule byly hůře viditelné, takže je mohl kdokoliv přehlédnout. „Vždycky jsem přes most přejela na kole. Snad nikdy jsem nešla pěšky. Nevzpomínám si, že bych si někdy všimla nápisu, že se tam na kole nesmí," divila se například Petra Pafkovičová, která každoročně na Janohrad dojíždí z Břeclavi.

Kromě cyklistů, rybářů a nezodpovědných rodičů most čelí i útokům vandalů. Ti svým chováním ohrozili bezpečnost všech návštěvníků.

„V týdnu přišli k mostu nějací mladí výtržníci a strhali všechny pásky od hasičů, které upozorňovaly na díru. A rozbili cedule, kde jsme varovali před nebezpečím. Jsem nervózní z toho, co se stane příště," neskrývala kastelánka.

Léta bez vlastníka

Zarážející jsou i nevyjasněné majetkové poměry institucí k mostu. Přestože je stavba uvedená jako regulérní most, vlastník je s otazníkem. Před čtrnácti lety most postavili italští filmaři. Ovšem pouze jako rekvizitu.

„Filmaři měli most nejpozději do čtrnácti dnů po dotočení filmu strhnout. Lidem z lednického zámku, pod jehož správu Janohrad patří, se ale most líbil a rozhodli se ho tam nechat," vyprávěla Horká. Podle správkyně je most pod správou Lednice, která o něj projevuje alespoň nějaký zájem.

Říha jí však odporoval. „Poměry jsou velmi složité. Pořádně ani nevíme, čí most je. Neřekl bych, že je most pod správou Lednice, spíše jsme jen věčně kryli průšvihy, které se tam děly," uvedl Říha. O zmíněných průšvizích ale nechtěl mluvit.

ADÉLA JELÍNKOVÁ