Například v Němčičkách na Břeclavsku v noci na středu naměřili v některých místech až minus šest stupňů. „Na některých odrůdách jsou poškozené úplně všechny květy. Mezi novými odrůdami jsou i odolnější stromy, záleží také na lokalitě sadu. V lepších případech zmrzla zhruba pětina květů na stromě," ohodnotil situaci sadař Pavel Gála. Takové poškození je podle něj poměrně malé, protože květů je hodně.
Některé sady přitom přemrzly už minulý týden, kdy na již vykvetlé stromy v noci zaútočil mráz. „Jeví se mi to zatím mnohem horší než loni. Minulý rok byla pouze jedna chladná noc, letos už je to zatím třetí mráz," řekl Gála. Meruňky podle něj vykvétají o dva až o tři týdny dříve než kdysi, sadař to připisuje teplým zimám, ve kterých navíc hodně svítí slunce.
Někde sadaři ke zvýšení teploty v sadech zapalují menší ohně či podnikají jiná opatření k ochraně stromů před mrazy. V Němčičkách zatím vyčkávají. „Ošetření se zatím nevyplatilo. Máme do zmrzlých ještě spoustu času, kdy může něco přijít. Plody teď budou náchylnější a náchylnější," vysvětlil Gála. Celkové poškození podle něj bude možné s určitostí ohodnotit až s odstupem času, protože někde se květy drží i když jsou zmrzlé. Skutečná škoda se tak pozná třeba až po týdnu.
Naproti tomu ve Velkých Pavlovicích už dnes v noci stromům zatopili. „Dnešní noc byla studená. Pálili jsme v koších zbytky ze sadů, které si vždy pro tyto účely schováváme. Jde o ořezané větve a podobně," přiblížil sadař Jan Krejčiřík.
Ten už po mrazech z přelomu března a dubna poukazoval na zmar budoucí úrody. „Některé porosty jsou zničené kompletně, jiné z devadesáti procent. Je to podle lokalit, teprve uvidíme, jestli se výše položené sady z mrazu alespoň částečně vzpamatují," sdělil Deníku před týdnem Krejčiřík.
Dnes situaci hodnotí mírněji. „Poškození bylo dost velké, ale nějaké malé množství květů zůstalo v pořádku, záleží co udělají tyhle dvě noci. U stromů v lepších polohách je naděje, někde ale nebudeme sklízet vůbec, to už vidíme teď," popsal Krejčiřík.
I on ale poukazuje na to, že momentálně se skutečné poškození špatně odhaduje, některé květy totiž můžou být také špatně opylené, nebo se takzvaně nachladily a přestože na stromě drží, plody z nich nebudou.
Výstraha až do rána
Na jižní Moravě, stejně jako v celém Česku, platí až do čtvrtečního rána výstraha Českého hydrometeorologického úřadu před mrazem ve vegetačním období. „V polohách pod 550 metrů by mohl poškodit zejména kvetoucí meruňky, broskvoně, slivoně a keře vinné révy," hlásili hydrometeorologové.
Doporučují nízké rostliny zakrýt textilií. V případě stromů radí použít ochranné přípravky proti promrznutí nebo klasické metody ošetření, jako je orosování porostů drobnými vodními kapičkami, nebo spalování vlhkého rostlinného odpadu v bezprostřední blízkosti stromů.