Peníze, které nemá ani prezident. Tak zhodnotil plat místostarosty Miloše Petrů (KDU-ČSL) Tomáš Mráz z Pro Regionu, tedy občanského sdružení, které je v Břeclavi už dva roky v opozici.„Pan Petrů má stanoveny úřední hodiny takto: pondělí a středa od patnácti do osmnácti hodin. Je neuvolněný místostarosta, což neznamená nic jiného než to, že jeho práce pro město Břeclav je obyčejný vedlejšák," poznamenal Mráz, který je místopředsedou Pro Regionu.

Podle jeho počtů věnuje Petrů Břeclavi šest hodin týdně, tedy čtyřiadvacet hodin měsíčně. Jak se Mráz oficiální cestou dozvěděl, Petrů má coby neuvolněný místostarosta měsíční plat 33 894 korun. „To znamená, že za měsíc bere na hodinu 1 412 korun," podotkl zástupce opozice.

A počítal dál. „Kdyby měl možnost za tuto hodinovou sazbu pracovat na plný úvazek, tak by mu to za měsíc hodilo neuvěřitelných 225 920 korun, což nemá ani prezident republiky," vylíčil.

Místostarosta Petrů argumentuje tím, že jeho plat je daný tabulkou, která je veřejná. „Snažím se práci dělat poctivě. Věnuji tomu více času než osmačtyřicet hodin týdně. Není to jen práce ve všední dny, ale i o víkendech a večerech. Během týdne navštívím čtyři až pět kulturních akcí," uvedl na svou obranu. Kritika zároveň vyzval, aby s ním strávil týden a sám se přesvědčil, kolik času v práci stráví.

Mráz takové argumenty nebere. „Jeho výplata je nemorální. Ukázkou toho, jestli to dělá dobře nebo zle, je loňský karneval ve městě. To byl neskutečný paskvil," postěžoval si druhý muž Pro Regionu. „Současné vedení města přitom zrušilo Moravský den, který stál sedm set tisíc korun za tři dny. Jezdilo sem přes deset tisíc lidí," poukázal vzápětí na krok, kterým nová břeclavská koalice poslala „k ledu" zavedenou kulturní akci v ulicích Břeclavi.

Trnem v oku některým lidem v Břeclavi je i roční odměna jednatelům městské organizace Teplo Břeclav. Radní města ji odklepli koaličně spřízněným jednatelům společnosti Aleši Nešporovi (ODS) a Pavlu Roučkovi (Perspektiva pro Břeclav). Každý dostal sto padesát tisíc korun. „Za minulého vedení to byly i vyšší částky. Takto motivovaní jsou i lidé v příspěvkových organizacích," vysvětlil břeclavský místostarosta Jaroslav Parolek (ČSSD).

Teplo Břeclav je podle něj zisková společnost. A za co si oba jednatelé odměnu vysloužili? „Přebírají kotelny a rekonstruují je z vlastních zdrojů. Takže se to neplatí z městských prostředků. Takto ošetřili třeba kotelnu na zimním stadionu," uvedl Parolek.

„Nevím, jestli každý jednatel za nás dostával takové odměny. Hlavním kritériem pro jejich udělování bylo hospodaření společnosti. Takže pokud Teplo hospodaří dobře, tak je to v pořádku. Jenže v poslední době mám pocit, že odměny se na úřadě zvyšují za účelem stmelení a udržení koalice," nechal se slyšet někdejší břeclavský starosta a nynější opoziční zastupitel za Pro Region Dymo Piškula.