„Je to samozřejmě komplikace, ale daří se nám vše zvládnout. Máme více záložních autobusů, aby případě jakékoliv potřeby mohly vyjet. Co se týká teploty, zajistit nyní cestujícím příjemný komfort je těžké. Používáme teplo z motoru i nezávislé topení,“ sdělil generální ředitel dopravní společnosti Bors František Zugar.

Zatímco řidiči autobusů zajišťují, aby lidé přijeli včas kam chtějí, železničáři vyráží ve vyšší počtu do terénu, aby kontrolovali stav kolejí. Mrazy je dokáží poškodit.

„Problémům se nám díky tomu daří většinou předcházet,“ vzkázal mluvčí Správy železničních dopravních cest (SŽDC) Pavel Halla, podle něhož nastaly komplikace spíše v Čechách. Minulý týden se však nevyhnuly ani Břeclavsku. Poškozená kolej zastavila v pondělí na dvě hodiny provoz mezi Valticemi a Bořím lesem. Cestující kvůli tomu přesedali do přistavených autobusů.

Ačkoliv teploty v noci padají až k minus dvaceti stupňům Celsia, v břeclavské nemocnici není jediný záznam pacienta, který by v posledních dnech přišel s omrzlinami.

„Nezaregistrovali jsme ani žádné podchlazení. Na interní pohotovosti je dokonce méně pacientů než obvykle, lidem se asi ani nechce chodit ven,“ komentovala aktuální situaci mluvčí břeclavské nemocnice Radomíra Schweizerová.

Mrazům těžko unikají zvířata odkázaná na venkovní pobyt. O uplynulém víkendu proto dorazilo například do útulku v Bulharech asi patnáct lidí, již přinesli deky psům žijícím v kotcích.

„U některých psů nevíme, zda byli zvyklí žít doma. To se projeví po dvou až třech dnech. Vodu musíme měnit častěji, aby v miskách nezamrzala. Zvířata ale mají kratší oběh krevní a když jsou najezená, zima jim není. Přesto máme vyhřívané místnosti, kam jsme už několik psů raději umístili,“ nechal se slyšet majitel jednoho z útulků v Bulharech Zbyněk Nunvář.