DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

„Bobr teď na velkém rybníce v nedávné době nenadělal příliš velké škody. Ty vznikly spíš na malém rybníčku pod zámkem. Jedná se o několik kusů, konkrétně vrby, lípy, magnólii. A pak jsou to také keřové dřeviny, těch poškodil hodně. Ve srovnání s loňskem jsou to podobné škody,“ vysvětlil správce lednického parku Oto Bernard. Vzhledem k tomu, že velké vodní plochy uvnitř parku zamrzly, přestal bobr chvíli dělat problémy. Teď žije z toho, čím se zásobil před zimou.

V mrazivých dnech jsou bobři zalezlí v norách a pod vodou mají zásoby větví, které si tam natahali předtím, než zamrzlo. Z toho žijí do té doby, než voda nerozmrzne. „S ohledem na bobra jsou proto velké mrazy pro nás pozitivní, protože nevylézá ven,“ uvedl Bernad.

Po rozmrznutí vodních ploch správce parku opět čeká zvýšení bobří aktivity. Zasazuje se proto za dobudování plotu, který obepíná takřka celý zámecký park. V úseku za minaretem nicméně ještě kus chybí. „Plot budeme dodělávat, až nám přijdou všechny potřebná povolení. Máme projekt na úpravy hráze, která je u Černé Dyje,“ uvedl.

S instalací plotu ovšem nesouhlasí Povodí Moravy, které se drží článku v zákoně, že na koruně hráze nesmí být žádné zábrany, které by bránily přelití vody, ke kterému tam může dojít,“ poukázal Bernard.