Jak velké poškození mrazy způsobily bude podle něj jasnější příští týden. „Loni bylo všechno zničené, letos je vidět, že něco zůstalo. Třeba Velkopavlovická by mohla zaplodit, letos kvete později," přiblížil Krejčiřík.

Podle něj pomohlo, že stromy začaly kvést později, než v minulých letech. „Kdyby kvetly jako loni, tedy o dvacet dní dříve oproti letošku, tak by byla asi ta samá kalamita," doplnil Krejčiřík.

Přes šest stupňů pod nulou naměřili také sadaři z Farmy U Tří dubů ve Stošíkovicích na Znojemsku. „Byla to už čtvrtá mrazivá noc. Mráz byl největší. Mrznout začalo kolem desáté hodiny večer, postupně to gradovalo, nejnižší teplota byla ve čtyři hodiny ráno," popsal ředitel firmy Libor Kahoun.

Svíce i vyvíječe mlhy

V sadech dělali trojí opatření. Na části parcel měli svíce, kolem 350 kusů na hektar, na další parcele tři zařízení na spalování propanu, na třetím místě dva vyvíječe mlhy. „Všechno podle našich zkušeností funguje asi do čtyř stupňů mrazu. U pěti až šesti stupňů pod nulou už vznikají významná poškození," sdělil Kahoun.

Porosty zatím nekontroloval. Plánuje je projít v dalších dnech. „Ošetřovali jsme i jednu parcelu slivoní," dodal Kahoun.

V dalších dnech se má podle předpovědi meteorologů na jihu Moravy oteplit. V neděli a v pondělí očekávají odborníci přes den až dvacet stupňů Celsia, pak se má ale opět ochladit. „V pondělí a v úterý bude od západu přes naše území postupovat zvlněná studená fronta. V úterý budou nejnižší noční teploty mezi čtyřmi stupni Celsia a nulou," informoval Milan Bubniak z Českého hydrometeorologického ústavu.