Katastrofální jsou podle prezidenta Svazu vinařů Martina Chlada škody po mrazech, které v minulých dnech zasáhly jižní Moravu i další části České republiky. V pátek oznámili zástupci Svazu vinařů účet za mrazy. Škody budou podle nich přes dvě miliardy korun.

„Takové nepamatujeme. Na Moravě ještě přibývají další škody po dnešních ranních mrazech. Budeme se určitě bavit o čísle, které se bude celkově blížit třiceti procentům poškození,“ řekl Chlad.

Ve Velkopavlovické podoblasti podle vinaře Jiřího Maděřiče přesáhne poškození třicet procent. Mrazy vinaře trápily i v noci na pátek. „Jsem od dvou hodin ráno na nohou. Snažili jsme se alespoň něco uchránit,“ poznamenal Maděřič.

Ve Znojemské podoblasti se blíží škody dvaceti procentům. „Ve slovácké podoblasti mrazy poškodily vinice nejvíce ze čtvrtka na pátek minulý týden,“ podotkl ředitel Zámeckého vinařství Bzenec Bořek Svoboda.

I podle Maděřiče byly největší mrazy v minulém týdnu. Ovšem poškozených vinic ve Velkobílovické podoblasti v noci na pátek oproti minulému týdnu přibylo. „Jde to vidět na první pohled. Réva už začíná hnědnout. Přestože se vinaři snažili zachránit úrodu. Deset, patnáct procent je střízlivý odhad,“ míní Maděřič.

Podle zástupce Mikulovské podoblasti Petra Marcinčáka navíc mohou teploty klesnout pod bod mrazu i v dalších dnech. „Ještě čekáme na takzvané ledové muže. Škody mohou být ještě další. Na mrazu je vidět, jak je náš obor křehký. Navíc to nejsou jen mrazy, ale také kroupy, sucho a poslední kapička je případné zavedení spotřební daně,“ vyjmenoval Marcinčák.

Jednání o případných kompenzacích Svaz vinařů s ministerstvem zemědělství neotevřel. „Vyzveme pana ministra, abychom o totmo jednali. Nebudeme to chtít ale vztáhnout jen na kompenzace, ale na celý balík systémových opatření, jako je úprava vinařského a vinohradnického zákona, další diskuzi o zavedení minimální jednotkové ceny a otevření vinohradnické problematicky na evropské úrovni,“ sdělil Chlad.

Zástupci Svazu vinařů také chtějí pozvat ministra Marka Výborného na květnové jednání ve Velkých Bílovicích, kde budou podle Chlada stovky vinařů, aby mu řekli své názory a postoje osobně.