Být rybářem ve Velkých Pavlovicích nebylo ještě před rokem žádné terno. Chytat ryby nebylo pořádně kde. Své o tom ví například Jaroslav Ruprecht, pro kterého to byl jeden z důvodů, proč rybářskou zálibu pověsil na čas na hřebíček.

„Je to tak, než bych měl někam jezdit, nechytal jsem nikde,“ potvrdil otec malé dcerky. Nejen on proto přivítal, že velkopavlovický rybník i tamní rybářská organizace se po špatných letech znovu probouzejí k životu.

„Rybník je přichystaný. Nechali jsme ho vypustit, vybagrovat a vyčistit. Byli jsme překvapení, kolik bahna tam bylo. Bodejť by ale také ne, když se naposledy čistil těsně po válce,“ uvedl velkopavlovický starosta Pavel Procházka.

V rybníku bývalo v létě méně než metr vody, takže v něm ryby několikrát hromadně uhynuly. Rybářská organizace ve Velkých Pavlovicích proto před lety zanikla. Obnovení se dočkala teprve až nyní.

„Rybářskou organizaci jsme založili pod hlavičkou Slavoje. Na schůzi bylo více než šedesát lidí. Čtyřicet už nás dalo tisícikorunu na zarybnění, které máme v plánu už letos. Zatím budeme ryby jen přikrmovat, chytat začneme nejdříve za rok, až narostou,“ přiblížil plány velkopavlovických rybářů člen revizní komise nového sdružení Karel Franc.

Rybáři budou mít zhruba hektarový rybník od města v pronájmu. Ve vodě má převažovat zejména kapr a další pro Moravu tradiční rybí skladba.

„Plánuji, že se stanu také členem. Na rybník bych rád chodil chytat. Je to dobrý nápad, že se budeme o rybník sami starat i chytat. Nebude to žádná komerce,“ těší se Jaroslav Ruprecht.

Přitom před pár týdny to ještě se zarybněním rybníka nevypadalo tak růžově. „Vyděsila nás zpráva, že se do rybníka dostává voda, která zapáchá. Býval tam kanál od drůbežáren, takže to nevypadlo moc dobře,“ přiznal starosta.

Radnice proto okamžitě nechala odebrat vzorky. „Zjistili jsme, že je voda nezávadná. Voda přitéká podzemní štolou, těžko říct, jestli jsou to prameny spodní vody. Splašky by to ale každopádně být neměly,“ zopakoval Procházka.

Velkopavlovičtí by kromě rybářů chtěli k rybníku přilákat i další návštěvníky. „Když tam město vysadí stromy a trochu to zkulturní, dalo by se tam chodit i na procházky,“ souhlasil Ruprecht.

Několikaměsíční úsilí radnice o obnovu rybníka vyvrcholilo kolaudací právě v tomto týdnu. Šest z osmi milionů nákladů zaplatí Státní fond životního prostředí.