Už čtyři útoky na své stádo ovcí napočítal lanžhotský chovatel Petr Uhlíř. Od roku 2010 mu z původních šestnácti kusů zůstaly jen čtyři. Neznámý střelec o sobě dal naposledy vědět o silvestrovské noci. Zřejmě malorážkou zastřelil na oploceném pozemku u rybníka Křenová, který Uhlířovi patří, dvě ovce. Obě byly březí.

„Je to hrůza. Člověk má pocit naprosté bezmoci a vzteku zároveň. Snažím se vychovávat své děti k úctě k lidem i přírodě. Co jim mám říct, když někdo ze zálohy zastřelí zcela bezbranná zvířata? Musela hodně trpět,“ posteskl si Uhlíř, který za informace vedoucí k dopadení „lovce“ slibuje štědrou odměnu.

Vzhledem k tomu, že vzniklá škoda se i v součtu s poničeným oplocením pohybuje „jen“ kolem dvou a půl tisíce korun, šetří policisté případ z přelomu roku pouze jako přestupek. „Za takové protiprávní jednání lze uložit pokutu do patnácti tisíc korun,“ uvedla břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Jak přiznala, pachatele dřívější šílené střelby do ovcí se policistům odhalit nepodařilo. Případ z roku 2010, při kterém se škoda vyšplhala až téměř ke dvanácti tisícům korun, proto odložili.

„Dokdy budou v tomto státě platit zákony, které neumožňují lidem ochranu vlastního majetku? Už jsem podnikl kroky, které budou případné další pistolníky bolet,“ nechal se ve čtvrtek slyšet Uhlíř. Jaká opatření to jsou, ale prozradit odmítl.

Možná jde o politiku

Uhlíř, který využívá ovce u rybníka jako biologické sekačky, je v Lanžhotě zastupitelem. Ve volbách uspěl coby lídr KSČM, jejímž je členem. Současné vedení obce veřejně kritizuje. I proto nevylučuje možné politické pozadí.

„Na zastupitelstvech vystupuji dost tvrdě. Řadu věcí kritizuji. Když se ozvu, vždycky se mi něco takového stane. Nemyslím si, že by s tím měl něco společného přímo starosta a vedení obce, to ne, ale možná se jim chce někdo zavděčit. Nebo střílí nějaký psychicky narušený člověk,“ zamýšlel se Uhlíř.

Starosta města František Hrnčíř ovšem souvislost s politikou odmítá. „Žádný politický podtext to nemá, to je nesmysl. Je to výmysl pana Uhlíře. Za celý rok byla řada zasedání zastupitelstva a nic se nestalo. Pan Uhlíř má takové aktivity, které nevylučují cokoliv. Ani nevím, kde všude podniká. Může mít různé nepřátele,“ naznačil Hrnčíř.

Zastřelených ovcí je mu v každém případě líto. „Osobně takové akce odsuzuji. Jestli si chce někdo s někým vyřizovat účty způsobem, že střílí bezbranná zvířata, je to ubohost,“ řekl starosta.

Poškozený podnikatel kritizuje současné vedení města i kvůli tomu, že mu po posledním střílení odmítlo odvysílat v lanžhotské kabelové televizi jeho veřejné vyjádření. Považuje to za cenzuru. Problémy se zveřejňováním svých příspěvků má podle něj v Lanžhotě více lidí.

„Článek působil příliš vulgárně. Řekli jsme mu, ať to napíše slušně a pak nebude žádný problém. To ale odmítl,“ bránil se Hrnčíř.