Tentokrát vás pozvu na koncert výjimečného hudebníka ve výjimečném prostředí, jakým sakrální objekt již ve své podstatě bezesporu je. Tuto neděli totiž od tří hodin odpoledne rozezní prostory evangelického kostela v Kloboukách u Brna Jiří Stivín. Příznivci kvalitní hudby by si flétnistovo vystoupení rozhodně neměli nechat ujít. A to věřící i ateisté.

Město s kloboukem ve znaku se může pochlubit několika historickými pamětihodnostmi. Patří mezi ně renesanční zámek se zahradou, kaple svaté Barbory, městské muzeum, dřevěný větrný mlýn, katolický kostel s litenčickým oltářem z poloviny sedmnáctého století a evangelický kostel sboru Českobratrské církve evangelické z roku 1883, v němž se vystoupení odehraje. Jeho kapacita pojme až šest set příchozích, vstupenky v předprodeji na evangelické faře by tak měly být dostupné ještě dnes.

Skladatel, pedagog, multiinstrumen­talista, spoluzakladatel Jazz Q Martina Kratochvíla, student Královské akademie v Londýně, dirigent činoherního orchestru Národního divadla. Také nedostudovaný kameraman, rekvizitář na Barrandově, hudební improvizátor a showman, jenž hrál na světových scénách i za venkovskými hospodami jen za večeři. To vše obsáhne popis osobnosti Jiřího Stivína, který se řadí mezi českou hudební špičku a výčet jeho úspěchů a vrcholů by vydal na jedno malé novinové vydání.

Jak již z předchozího vyjmenování aktivit a profesí muzikanta vyplývá, jeho výjimečnost tkví nejen v hudebním nadání. Přesto, že v listopadu oslaví Stivín sedmdesát let, neustále překypuje přirozenou energií a charismatem. Spolu s různými druhy dechových nástrojů vytváří právě díky svému nadhledu, vtipu a lidské otevřenosti svou nezapomenutelnou show. A to klidně i v jednom člověku, jak tomu bude v neděli v Kloboukách.

Tam vystoupí se svým programem Sám se svým stínem, s nímž na přelomu září a října vyrazí na turné po Slovensku. Ono sólové vystoupení je zaměřené zejména na interpretaci jazzové hudby, lidových písní a vlastních skladeb za doprovodu již připravených podkladů.

Kromě jazzu se Stivín systematicky věnuje také interpretaci barokní a renesanční hudby, výchovným koncertům pro děti, skládání filmové hudby a doprovodů k tanečním a divadelním vystoupením či Centru pro improvizaci v umění. To vybudoval ve starém mlýně ve Všenorech u Prahy jako základnu pro umělce lačné po spontánním projevu ve svých oborech.

Možná se vám dnešní pozvánka zdá místy být až patetická. Kdo však zažije Stivínovo živé vystoupení, a to žánrově jakkoliv zaměřené, ten se většinou pod zmíněné superlativy klidně podepíše. Jeho koncerty se totiž vždy rovnají velkému zážitku. Po všech stránkách.

PETR VLASÁK (Autor je z Břeclavi a zabývá se kulturou, zejména pak hudbou a filmy)