Problémy s bytovým družstvem v Hustopečích a tamní stavební firmou řeší už několik měsíců Jan Dvořák. Nelíbí se mu totiž, stejně jako prý i dalším lidem v domě, jak firma opravuje balkony, a také jednání družstva, pod které dům v ulici Svatopluka Čecha patří.

„V domě jsme se na jaře na schůzi dohodli, že bychom chtěli opravit balkony. Původně jsme je chtěli jen natřít a lehce opravit. Vybrali jsme si k tomu i firmu. Pak ale přinesl náš domovní důvěrník s návrhem dalších společností, které doporučilo družstvo,“ rozpovídal se Dvořák.

Jak dodal, nabídka firmy navržené družstvem byla na celkovou výměnu balkonů. Protože ale lidé odhlasovali již první návrh, tedy opravu, přišlo na řadu vyjádření soudního znalce. Nakonec domovní schůze odhlasovala druhou možnost – výměnu.

„Na balkony se byl dokonce podívat statik, který dával vyjádření, jestli se má nebo nemá dělat celková oprava. Řekl, že zatím ještě nejsou v havarijním stavu, ale už se to tomu blíží. Takže by doporučoval je vyměnit,“ uvedl místopředseda hustopečského stavebního bytového družstva Pálava Petr Třeštík.

První spory

Tady nastaly podle Dvořáka první spory. „Když nám firma namontovala nové konstrukce, tak bez souhlasu posunula posazení balkonů o osm centimetrů níž. Celkově tam nakonec vznikl schodek šestnáct centimetrů oproti podlaze, takže padáte do tmy,“ stěžoval si Dvořák. Ten tvrdí, že to stejně vidí více než dvě třetiny lidí v domě.

„Normy přesně neznám. Je ale pravda, že jsme měli balkony vysoko a oni nám pak odebrali kus betonu. Takže jsou asi o pět centimetrů níž. Asi by tam mohl být nějaký nášlap, aby si člověk zvykl, že bude klesat, ale mně osobně to nevadí,“ oponoval předseda samosprávy domu Jaromír Dyba, podle něhož za názorem stěžovatele stojí asi jen tři lidé.

Dvořák ovšem vidí problém i v samotných balkonech. Prý totiž vypadají jako klece pro králíky a lvy. „Svolali jsme další schůzi, a protože jsme si odhlasovali, že cenu snížíme kvůli těmto problémům o dva tisíce korun, tak to firma odmítla dodělat. Lidé si teď stěžují a chodí na družstvo,“ přiblížil další neshody.

Jednatel stavební firmy s jeho názorem však nesouhlasí. „Byl tam jeden problém, oni měli trochu jinou představu. Pak se ale konala schůze, kde se dohodlo, jak budeme pokračovat. Ukázali jsme jim nové výkresy, se kterými obyvatelé domu souhlasili. Máme je i podepsané. Tento týden jsou už vyrobené nové konzoly na uchycení balkonů podle jejich představ. Domluvili jsme se i na snížené ceně,“ reagoval Marián Mariaš.

Vše podle předpisů

Upozornil také na to, že zmiňované snížení balkonů je teď v normě. Naopak předtím nebylo podle předpisů.

Neshodami se zabývalo i vedení družstva. „Kolegové z technického úseku s lidmi z domu komunikují pravidelně. Že v domě problém vznikl, to nepopíráme, ale řešíme ho společně v souladu s tím, jak se oni rozhodli na schůzi. Družstvo dohodlo s firmou i značnou slevu, a to zajistíme,“ uvedl předseda bytového družstva Miroslav Hrabal.

„K problémům došlo, nicméně se vždycky konala domovní schůze. A rozhodla o tom, jak se bude postupovat dál. I pan Dvořák na schůzích hlasoval. Lidé totiž už dříve rozhodli proti němu, protože on chtěl jiný způsob opravy balkonů. Takže teď hledá kdekoliv a cokoliv, na co by si mohl stěžovat, i když o tom třeba sám hlasoval,“ myslí si místopředseda družstva.