Jako v americkém akčním filmu si včera museli připadat policisté, kteří zasahovali v okolí Mikulova. Běžná kontrola dvou stříbrných audi s německými poznávacími značkami u rakouské hranice se totiž změnila v nefalšovanou automobilovou honičku.
Drama začalo okolo půl šesté ráno. Hlídka pohraniční policie chtěla provést rutinní prohlídku podezřelých vozidel. Řidič jednoho z nich však okamžitě zareagoval a ujel. Druhé auto, které mířilo k hranici, policisté začali pronásledovat.
„Byla to dlouhá, náročná honička, zhruba čtyřicetikilometrová. Hlídka se pokoušela podezřelého všemožně dopadnout,“ uvedl mluvčí Cizinecké a pohraniční policie Brno Roman Pittner.

Pronásledovatelům se ale nepodařilo řidiče dopadnout ani poté, co mu jeho luxusní auto vypovědělo službu. Se svým audi totiž ve vysoké rychlosti narazil do kovové překážky, která zabraňuje projetí hraničního přechodu pro pěší a cyklisty, autem.
„Ta zábrana byla ocelová. Jak přes ní přejel, poškodil si motor. Ještě asi tři sta metrů pokračoval v jízdě, pak mu ale začal z auta unikat olej. Vystoupil a utekl do pole s technickým konopím vedle silnice,“ líčil Pittner.

V konopném porostu se neznámý muž policistům ztratil. Nepomohl ani přivolaný psovod a vrtulník s termovizí. „Při takových případech patří ke standardnímu postupu, že povolají náš vrtulník,“ komentoval zásah ze vzduchu Vladimír Panenka z letecké služby Policie České republiky.
„Ani my ve vrtulníku s moderní technikou jsme nic nezmohli. Když nám volali, byli jsme zrovna na jiné akci. Přiletěli jsme na místo o několik hodin později. Pro psa byl zase pach konopí moc aromatický, takže nezachytil stopu,“ líčil potíže pronásledovatelů Panenka…

zamyšlení

Více v Břeclavském deníku v pátek 31. srpna