Každoročně se při ní představují pěvecké sbory z Bulhar i okolí a vybraní jedinci z každého souboru soutěží v kosení louky. „Hlavně jsme chtěli, aby se v našem regionu folklor více rozvíjel," vysvětluje pětapadesátiletý Bulharan hlavní důvod vzniku akce. Ta je na Břeclavsku svým zaměřením výjimečná.

Letos se „kosení" zúčastnilo celkem devět souborů. Mužských, ženských i jeden dětský. „Každý rok se snažíme složení pozvaných obměňovat. Letos tu máme například hosty ze Slovenska, konkrétně z Horné Súče," zmiňuje muž.

Kosení lúky pořádá mužácký sbor Pulgárčané, který vznikl v Bulharech v roce 2009. Jeho název je odvozený od Pulgár, jak se v minulosti obec nazývala. „Již dříve jsme si rádi zazpívali, ale až před sedmi lety jsme dali hlavy dohromady a na zdejším koštu se dohodli na založení našeho sboru. Většina z nás tancovala až do roku 2003 v Národopisném souboru Hrozének. A když jsme tam skončili s tancem, přemýšleli jsme, co dál," loví v paměti hlavní pořadatel akce.

Pulgárčané se zapojují i do dalších událostí v obci, jako je třeba hodové zpívání nebo žehnání vína. A účastní se i akcí jinde. Například na Slovensku, v Žabčicích či Nosislavi. „Zvládáme asi šest akcí ročně. Podle toho, jak se nám chce. A nás to hodně baví," přiznává Pola.

Sborový repertoár je hodně bohatý. Zpívají písně z regionu i odjinud. Všechny jsou rytmické a svižné. „Vydali jsme i vlastní cédéčko v roce 2012," zmiňuje Bulharan.

Sbor doprovází Cimbálová muzika primáše Tomáše Svačiny.