Ten v útrobách svého nově vybudovaného skleníku v současnosti pečuje o několik tisíc těchto rostlin. Některé z nich budou také k vidění už ode dneška na výstavě v areálu valtického zámku.

„Jsem členem Spolku pěstitelů kaktusů a sukulentů z Břeclavska. Právě ten pořádá tuto zajímavou výstavu. Otevřená bude lidem až do příští neděle vždy od devíti do sedmnácti hodin,“ láká návštěvníky Knápek, který zálibu v pěstování těchto pozoruhodných rostlin nalezl už v dětství.

„Tehdy jsem pravidelně pracovával v době prázdnin v brněnské botanické zahradě. V současnosti se pěstování kaktusů a sukulentů věnuji už doma. A to i s manželkou,“ usmívá se sympatický muž, v jehož sbírce jsou zastoupené kaktusy snad ze všech koutů světa.

„Něco k vidění je u mě pořád. Sbírku jsem orientoval tak, že v ní mám jak rostliny ze Severní, tak i Střední a Jižní Ameriky včetně sukulentů z Afriky,“ vypočítává Knápek.

Ten však také záhy dodává, že si i přesto nedělá žádné velké vědecké ambice. „Pěstování těchto rostlin je zkrátka mým koníčkem, jenž mi přináší radost,“ říká skromně sběratel.

Získat rostlinu nebo její semena z exotických dovolených je po zákazu jejich dovozu podle jeho slov zcela nemožné. „Čeští kaktusáři, kteří patří k evropské špičce, se vydávají do míst původu pouze za poznáním jejich nalezišť. Jednou z možností, jak rozšířit svou sbírku a pořídit si nové rostliny, je výměna mezi sběrateli, kteří jsou organizování ve spolcích sběratelů a pěstitelů kaktusů fungujících v celé republice,“ naznačuje Knápek, jak se mohou k novým přírůstkům pěstitelé dostat.

DAGMAR HYCLOVÁ