„Dalekohled jsem dostal od syna a už asi dva roky večer pozoruji krátery na Měsíci. V sobotu jsem zavolal vnučku, aby se šla taky podívat. A když jsem odešel od dalekohledu, najednou jsem uviděl neskutečně velkou oranžovou kouli. Neslyšel jsem žádný hluk. Objekt plul od severozápadu na jihovýchod,“ popisuje nevšední zážitek z pozorování oblohy amatérský hvězdář Bzirský.

Jak dodává, koule byla několikanásobně větší než okolní hvězdy. Postupně také zpomalovala a slábl i jas. „Měl jsem dojem, jako by koule stoupala nahoru. A nakonec po necelé půlminutě zmizela,“ upřesňuje s tím, že netuší, co mohl na nebi v sobotu vidět.

Hned také zavolal manželku a vnučku. I ony se mohly přesvědčit, že si nevymýšlí. Podle něj ji mohli daleko lépe vidět lidé třeba v Mikulově. Přitom Bzirský už několikrát v životě viděl další neidentifikovatelné objekty. „Byl jsem asi před dvaceti lety na fotbale. Šel jsem na svačinu a najednou jsem viděl plout ve vzduchu objekt, který vypadal jako doutník. Z ničeho nic pak zmizel,“ vzpomíná na dřívější zážitky sedmdesátiletý důchodce. Pracovníci z brněnské Hvězdárny a planetária Mikoláše Koperníka žádná hlášení neznámých objektů ze soboty z Břeclavska nemají.

„Přikláněl bych se k tomu, že to byl takzvaný balónek štěstí, který lidé vypouštějí na party. Na obloze vypadají zajímavě a i já jsem zprvu nevěděl, o co se jedná. Pokud je jasná obloha a balónek vyletí vysoko, můžete vidět oranžovou hvězdu. A ta může stát i na místě a vydrží i minutu,“ podotýká vedoucí oddělení planetária Pavel Gabzdyl. Kdyby to byl například bolid nebo nějaký meteor, zářil byl podle Gabzdyla jen pár sekund. Nikoliv půl minuty.