Nula. Městské muzeum a galerie Hustopeče v letošním roce nepřijalo žádný předmět ani umělecké dílo darem. Proč? Kvůli novému občanskému zákoníku, jenž změnil i darovací zákon. Instituce, které shromažďují sbírkové předměty, nyní musí takové dary nechat ocenit soudním znalcem a zaplatit z nich daň z příjmu.
„Zákon nám omezil nabývání předmětů. Nyní čekáme, až se situace kolem něj vyjasní. Tak jako většina muzeí, i my jsme odkázaní na dary. Pořádáme asi deset výstav ročně, kdy se s umělci vždy dohodneme, že muzeu věnují nějaké své dílo do sbírek," uvedla ředitelka hustopečského muzea a galerie Soňa Nezhodová.
O nepříjemnou komplikaci jde podle ní hlavně kvůli penězům. „Naším zřizovatelem je město. Rozpočet máme daný, nemůžeme jej překročit. Peněz vyčleněných na nákup nových předmětů máme navíc letos ještě méně, protože připravujeme novou expozici dějin," dodala ředitelka.
„Hloupý nápad"
Nezhodová doložila nesmyslnost zákona na příkladu nejstaršího muzea regionu, toho v Kloboukách u Brna. „Má více než stoletou historii. Kdyby se však muselo potýkat s něčím takovým, nikdy by ani nevzniklo," myslí si žena.
Průvodkyně klobouckého městského muzea Ludmila Soukopová ve čtvrtek nad změnou zákona také kroutila hlavou. „Byl to opravdu hloupý nápad. Pokud se to nezmění, můžeme muzeum zavřít. A zřejmě bychom nebyli jediní," zhodnotila pozici Soukopová.
Připomněla ještě, že všechny předměty, které Kloboučtí od roku 1907 nastřádali, dostali darem.
Nesouhlasný názor s koncem výjimky projevil též spolumajitel valtické Galerie Reistna Lukáš Schneider. „Umělci nám do galerie darovali už i velmi cenné obrazy," řekl s obavami. Letos by museli v galerii ve Valticích každé nové dílo zdanit patnácti procenty odhadní ceny. „Povinnost platit tuto daň z příjmů u darů se vztahuje pouze na movité věci. Od jejího placení jsou osvobozené jen státní sbírky," upřesnila právnička Leona Hoštická.
A posudek znalce? Ten může být dokonce dražší než hodnota předmětu, který lidé do muzea přinesou. „Pokud nám někdo dar nabídne, nepřijmeme ho, ale koupíme. Za symbolickou cenu jedné koruny," popsal ředitel valtického Muzea železné opony Petr Pajpach způsob, jak se k tomuto problému postaví.
A pokračoval ve vysvětlování: „Takový dokument jako výjezdní doložka člověka, který v roce 1968 utekl z Československa, nemá v podstatě žádnou cenu. Ale jen za odhad soudním znalcem bychom zaplatili několik tisíc korun," upozornil Pajpach.