„Malé i velké obdivovatele „dřevěných“ herců bych pozvala na loutkové představení Sůl nad zlato. A to v podání břeclavského loutkového souboru Radost, jehož tradice sahají do doby první republiky. Pohádka začíná ve tři hodiny odpoledne a na závěr si mohou děti vyzkoušet pod dohledem loutkářů vodění marionet,“ láká na nedělní zahájení Muzejního týdne ředitelka muzea Alena Káňová.

V úterý pak začíná v prostorách břeclavského muzea pod vodárnou nová výstava. Nese název Uč se synu moudrým býti aneb Pradědeček po škole. „Výstava nás zavede do časů monarchie, kdy se ve školních třídách tísnily desítky často bosých dětí, které sem chodily i několik kilometrů z okolních vesnic a samot,“ prozradila Káňová.

Jak dodala, ve středu se mohou zájemci zdarma podívat do všech výstavních objektů břeclavského muzea.

Vrcholem muzejního týdne bude noc v synagoze s židovskou tematikou. Uskuteční se v příští sobotu od šesti hodin. „Bude se jednat o příjemné a uvolněné setkávání a poznávání židovské kultury a historie, zájemci se seznámí s židovskými zvyky a tradicemi, poznají atmosféru večerní synagogy,“ objasnila s tím, že se představí taneční soubor Rut a hudební sbor věnující se židovské hudbě Létající rabín. Do jejich repertoáru patří hebrejské písně, písně v jidiš, což byl po staletí jazyk aškenázských Židů, a také ukázky klezmerové hudby.

„Muzejní noc mne určitě zajímá. V nočních hodinách je vše zahaleno pod rouškou tajemna a neprobádána. A v podání paní doktorky Káňové je to o to zajímavější. No proč navíc nezkusit košér alkoholové hřešení v podání nabízené slivovice,“ těšil se Miroslav Holešinský z Břeclavi.

Noc v synagoze se koná už podruhé. Košer slivovici však bude muzeum nabízet vůbec poprvé a určitě o ni bude podle Káňové velký zájem.