„Byl jsem letos za dcerou, která studuje v Anglii. Tam jsou muzea a galerie pro všechny zdarma, což se mi moc líbilo. Takže abychom dostali život do zařízení pod naší správou, tak jsem navrhl, aby školy měly v rámci nového projektu Muzeum do škol vstup zdarma,“ prozradil původ myšlenky břeclavský místostarosta Jaroslav Parolek.

Zatím podle něj tuto možnost školy ještě příliš nevyužily. Hlavně proto, že o ní ředitelé a učitelé moc nevědí.

Muzeum navíc ze vstupného od škol zase tak velké výdělky nemá. „Je to asi šedesát tisíc za rok. Ale hlavně, zaměstnanci v tom muzeu stejně jsou. A kolik lidí třeba půjde na novou výstavu o historii školy? Vždyť to by mohlo být právě pro děti zajímavé,“ zamyslel se první místostarosta s tím, že žáci raději deset korun dají na svačinu nebo cigarety.

„Musíme si uvědomit, jestli těch šedesát tisíc, které muzeum ze vstupného od škol dostane, stojí za to, aby tam chodila jen malá část žáků,“ byl přesvědčený o správnosti rozhodnutí radních.

Takovou revoluci, že by město zrušilo vstupné do muzejních objektů úplně, zatím podle Parolka radnice nechystá. „Uvidíme, s jakým úspěchem se setká tento projekt. Teď jsou třeba maturity, takže žáci nižších ročníků by třeba do muzea mohli jít,“ uvedl.

Hromadné vstupenky

Řediteli základní školy Kupkova v Břeclavi Igoru Hulejovi se nápad města líbí. „Je to dobře, my jsme si už ale pro letošní rok koupili hromadnou vstupenku. Takže pokud to bude i v dalších letech, rozhodně této možnosti využijeme,“ měl jasno Huleja.

I on má zkušenosti s tím, že dostat z dětí třeba i jen část vstupného, bývá velký problém. „Akcí máme ve škole hodně. Nabídek je obrovské množství, ale musíme už i některé aktivity pro děti odmítat. Všechno je to o finančních možnostech rodin. Mnohdy se už rodičům moc nelíbí, že po nich chceme několikrát za rok peníze,“ přiznal smutně.

Využívat častěji nabídku muzea začnou nejspíše také studenti břeclavské Obchodní akademie. „O novém projektu už víme. Určitě je to dobrý počin. Pro studenty máme připravený plán mimoškolních aktivit, ale návštěva muzea je tam jen jednou. Takže teď se tam snad dostaneme častěji,“ byl spokojený ředitel Obchodní akademie Břeclav Leo Čuda, který se netajil tím, že škola chce žáky vést také ke kulturním hodnotám.

Mikulovské regionální muzeum podle svého šéfa Petra Kubína o podobném nápadu zatím neuvažovalo. „Máme pro školní kolektivy zvýhodněné vstupné a pro mikulovské školy navíc připravujeme i mnoho vzdělávacích programů. Takže jim nabízíme doplněk školní výuky,“ přiblížil spolupráci s tamními školami ředitel muzea, které má pobočky i v Dolních Věstonicích a Divákách.