Jejich dospělý doprovod se zase bude moci pokochat floristikou s vánoční tematikou nebo si prostě jen oddechne u pohodové výstavy a originálního „muzejního kafe“. To vše už v sobotu mezi jednou a pátou hodinou odpoledne v muzeu nedaleko vodárny.

Za možnost vytvořit si originální knížku podle svých představ děti zaplatí symbolických padesát korun, v nichž bude zahrnuto také vstupné na výstavu. Jejich hlavní činností bude ilustrování. Jistě tak nebude nouze o pohádkové postavy, kouzelné předměty, perníkové chaloupky či osobité záložky.

Spojení s výstavou

Jako inspirace malým knihařům poslouží kresby profesionálů, které aktuálně zdobí zdi a vitríny muzea v rámci výstavy s názvem Pohádkový svět českých ilustrátorů.

Ta vznikla ve spolupráci s Městskou knihovnou Břeclav a Klubem českých ilustrátorů, který jednotlivé reprodukce bezplatně zapůjčil. Klub funguje jednadvacet let a sdružuje špičkové domácí autory, spolu s dalšími organizacemi také každoročně udílí prestižní ocenění Zlatá stuha. Cíle klubu a výstavy spolu souzní – snaží se přispět k udržení kvality výtvarné podoby dětské knihy tím, že na ni upozorňují.

Kromě výtvarného ateliéru a soutěží pro děti, na které má sobotní dílnička přímou návaznost a které činí z běžné výstavy interaktivní událost, se mohou návštěvníci těšit také na poslech pohádek z gramofonu nebo večerníček o kachně Matyldě od Evy Sýkorové – Pekárkové. Ta také patří k jedněm z více než desítky ilustrátorů, kteří se v muzeu svými pracemi prezentují.

Základním kritériem pro výběr autorů byla kvalita. Narazíte tak na jména důvěrně známá, ale i na tvůrce teprve čerstvě se prosazující. Vedle kreseb Aloise Mikulky, osmasedmdesátiletou legendu z Brna, tak v muzeu objevíte třeba aktuální české komiksy nebo tvorbu regionální výtvarnice Yvony Jandákové. A to až do patnáctého ledna.

Jelikož si výstava klade kromě dětského úsměvu za cíl také zmiňovanou pomoc s orientací v kvalitní literatuře pro děti a městské kultuře obecně, přichází muzeum s novinkou. Tou je Muzejní pas, do kterého budou moci děti v následujícím roce při akcích muzea soutěžní formou sbírat razítka, načež vyhrají dárek. Pas s prvním razítkem lze získat už na zítřejší akci.

Muzeum v poslední době nápaditě rozšiřuje nabídku služeb a stále více myslí na své nejmladší návštěvníky. Rodiče by tak měli jen nadšeně tleskat. Možností lákavého, smysluplného a kulturního vyžití totiž pro děti v éře pasivní zábavy u televize a počítače zbývá po čertech málo.

PETR VLASÁK (Autor je z Břeclavi a zabývá se kulturou, zejména pak hudbou a filmy)