„Téměř dvě stě návštěvníků postupně zhlédlo vystoupení dětských souborů Charvatčánek a Rosénka, mužáckého sboru Koňaré z Poštorné, tanečního souboru Old Stars a cimbálové muziky Notečka,“ uvedla historička a etnografka z břeclavského muzea Alena Káňová.

Děti, ale i jejich rodiče čekala v muzeu spousta zábavy a také krásná výtvarná díla žáků ze škol a školek nejen z Břeclavska.

Lodní doprava Břeclav totiž už v červnu vyhlásila soutěž nazvanou Na palubě již deset let a zapojit se do ní mohly všechny mateřské i základní školy na jižní Moravě.

Děti měly za úkol pod vedením učitelů a vychovatelů ztvárnit život na vodě a na lodi. Libovolnou technikou mohly malovat obrázky či tvořit koláže,“ uvedla manažerka Lodní dopravy Monika Vintrlíková s tím, že na začátku října pak porota vybrala v několika kategoriích ta nejzdařilejší díla.

Ze sto jednadevadesáti prací od téměř dvou set padesáti dětí se podařilo vybrat celkem osmadvacet. A to hned v pěti kategoriích – zvláštní kategorie, mateřská škola, první a druhý stupeň základní školy a kolektivní práce.

„Udělili jsme také několik čestných uznání. Zvláštní cenou je téměř profesionální dílo žákyně deváté třídy ze Základní školy Slovácká Marie Šaierové, která se stala absolutní vítězkou soutěže,“ zhodnotila Vintrlíková s tím, že porotě se také velice líbil obrázek, který zobrazuje loď Svatopluk na řece Seině před pařížskou Notre-Dame.

Soutěže se zúčastnilo jednadvacet škol a školek z Břeclavi, ale také z Ladné, Bořetic či Lanžhota. Porota ale vybírala také z obrázků například z Pardubic, Vyškova a Brna.

Monika Šaierová si převzala cenu osobně v neděli.