Před pěti lety ho s velkou pompou otevírali. A před čtyřmi měsíci v tichosti a bez fanfár zavřeli. Muzeum generálporučíka Františka Peřiny, legendárního pilota druhé světové války, dnes návštěvníci v jeho rodných Morkůvkách hledají marně.

„Budovu, ve které muzeum sídlilo, jsme přenechali postiženým dětem. Šlo o nelehké rozhodnutí. Ale nakonec jsme rádi, že bude sloužit právě těmto účelům,“ vysvětlil starosta Morkůvek Jaroslav Kališ, proč obec budovu převedla do majetku Českobratrské církve evangelické.

Dětem z morkůveckého stacionáře Narnie slouží prostory od září. Stavební úpravy budovy, která bývala v předminulém století obecnou školou, ale začaly už na počátku července. Muzeum proto zavřelo své brány už s posledním červnovým dnem.

Expozici, kterou tvoří dobové dokumenty a fotografie, modely letadel, osobní uniformy a řada vyznamenání a medailí, Morkůvští odstěhovali, kam se dalo. „Část je i v garáži, kterou má obec pronajatou. Je to mimořádné řešení,“ sdělil Kališ.

Jak přiznal, lidé se po muzeu ptají. A to i přesto, že sezóna s pravidelnou otevírací dobou skončila v září. A na webových stránkách obce je tučným písmem napsáno, že muzeum je až do odvolání uzavřené. „Zájemci o prohlídku čas od času na obecní úřad přicházejí. Musíme jim říkat bohužel. Nabízíme alespoň propagační materiály a turistické známky,“ řekl starosta.

„Je to škoda, že muzeum v původních prostorách skončilo, ale nebylo jiné východisko. Za vším jsou spory o školu, kterou postavila obec. Je to zdokumentované v kronikách. Přesto někdo podepsal darovací listinu,“ posteskla si Jarmila Filásková, která v muzeu provázela.

Obrousit hrany

Jen loni si podle ní přišlo expozici věnovanou Generálovy nebe prohlédnout několik stovek návštěvníků.

„Morkůvští měli po letech užívání pocit, že je ta budova jejich, přestože byla vždy napsaná na listu vlastnickém církve,“ oponoval místokurátor Českobratrské církve evangelické Petr Zajíc. „Zvláště ti starší se s tím hůř vypořádají. Snažíme se hrany obrousit,“ dodal smířlivě.

Obec chce muzeum přesunout do bývalé mateřské školy, kde se ještě loni učily právě děti s tělesným a mentálním postižením. Budovu ale bude muset nejprve opravit. Kromě vzpomínkové expozice se do ní přestěhuje také poradna pro děti a klubovny mládeže i důchodců.

„Stavební úpravy nás budou stát stát dost peněz, ale nedá se nic dělat. Maximálně využijeme pracovníků obce. Vynasnažíme se, aby nové prostory byly důstojné,“ slíbil Kališ. Nové muzeum by chtěl otevřít osmého dubna, v den Peřinových narozenin.

Stíhací pilot František Peřina se proslavil za druhé světové války v bitvě o Francii a později Anglii. Sestřelil nejméně dvanáct německých letadel. Iniciátory vzniku jeho muzea v rodných Morkůvkách byl tamní obecní úřad a také předseda republikového Svazu letců Stanislav Filip. Autorem „sbalené“ expozice je historik Oldřich Rampula.