František Gajda a Jaroslav Darmovzal z Kostic se už léta přou s obcí a tamějšími lidmi. Ti hovoří o neoprávněně oplocené cestě, po které byli zvyklí roky chodit. Pro Gajdu s Darmovzalem jde však jednoznačně o soukromé pozemky, jejichž hranice si hodlají za každou cenu chránit. Spor, který se táhne už téměř dvacet let, dosud nemá vítěze. Přestože Gajda spor s obcí o svůj pozemek u rybníka vyhrál.

„Zákon stojí na mojí straně. Mohl by být spokojený, ale nejsem,“ překvapil důchodce. Některým z kostických obyvatel se totiž jednání mužů a jejich boj o půdu nezamlouvá. Důvod je jednoduchý: oplocením svých pozemků přerušili cestu, kterou byli lidé po léta zvyklí používat.

Oba odvážlivci se proto stali, jak tvrdí, terčem výhrůžek a útoků. Nedávno prý skupina nespokojenců dokonce roznesla po Kosticích letáky a nabádala obyvatele, aby přišli na schůzi zabývající se právě pozemky u rybníka.

„Je to sprosťárna, když si cizí lidé dovolují rozhodovat o mém majetku. Nejraději by mě zabili a moji zahradu vyvlastnili,“ rozčiloval se Gajda. Jak dodal, lidem se nelíbí, že místy, na která měli ještě nedávno přístup ze zahrad, už jen tak neprojdou.

„Schůzi svolali lidé, kteří bydlí blízko té cesty a kteří ji využívají. Někteří z nich mají přístup přes cestu ze svých zahrad k cestám dalším. Navíc mají pocit, že obec pro zprůchodnění oplocené parcely nic nedělá. Mýlí se. Děláme však jen to, co nám dovoluje zákon,“ potvrdila starostka Kostic Anna Bradávková a doplnila, že obec chtěla půdu odkoupit. Cena byla však příliš vysoká.

„Byla bych hrozně ráda, kdyby se cesta zprůchodnila. Ale dohoda s vlastníky je obtížná. Téměř nemožná,“ řekla smutně Bradávková.

„Na schůzi byla i moje sestra. Já jsem se tam s nimi nechtěl dohadovat. Jejich hlavním cílem zkrátka je odstranit ploty. Chtějí vyvlastnit naše pozemky. A starostka? Ta od toho dává ruce pryč,“ kroutil hlavou Darmovzal a vylíčil situaci, která následovala po setkání nespokojených obyvatel.

„O víkendu to byla katastrofa. K pozemku přišlo procesí lidí a vyhrožovalo, že zastřelí mě i moje psy. To byla drzost,“ rozčiloval se Darmovzal a upozornil, že s Gajdou nejsou sami, kteří u rybníka vlastní pozemky. Ostatní se však podle něj bojí ozvat a vyčkávají, jak se situace vyvine. Gajda jeho slovům přitakával a také potvrdil, že i jemu hrozili fyzickou likvidací.

Kostickému důchodci poté, co mu dal soud ve sporu s obcí za pravdu, nechal úřad navézt na jeho parcelu zeminu. „Zasadil jsem si tam brambory a zeleninu,“ popisoval Gajda.

Jeho soused Darmovzal dosud na soudní rozhodnutí čeká. „Mám od obce potvrzení, že budou respektovat, že je to můj pozemek za předpokladu, když Gajda soud vyhraje. Vyhrál. Nic se však nezměnilo a já jsem proto podal na obec žalobu. Je to už přes rok,“ uvedl Darmovzal a připomněl, že už ve dvaadevadesátém roce ústavní soud rozhodl, že místy okolo rybníka nikdy dříve obecní cesta nevedla.

„Obec se však pořád drží svého tvrzení a byla by nejraději, kdybychom ty pozemky jednoduše nechali ladem,“ řekl Darmovzal, který při převzal po svém zemřelém otci.

Oba muži už si své pozemky mezitím oplotili. „Mně to však obec a ani stavební úřad nejdřív nechtěli povolit. Podali jsme s právníkem stížnost, kterou na kraji kladně vyhodnotili, a v úterý čekám návštěvu ze stavebního úřadu. Snad dostanu konečně dodatečné stavební povolení,“ doufá Darmovzal.