Břeclavan, stálice a hybatel folkloru v břeclavském regionu slaví významné jubileum, na které si přizval bývalé členy a všechny příznivce.

A že jich je.

Sobotní večer patří v kulturním domě ve Staré Břeclavi Břeclavanu, který z okresního města dělá bezkonkurenční folklorní baštu. Alespoň na několik hodin.

Udal nový směr

Kdo se chce pomyslně dotknout historie, promlouvá s jedním z žijících zakladatelů Jiřím Holáskem. Folkloristé mu neřeknou jinak než Juro. „Už jako malý jsem krúžkařil a sbíral písničky v Poštorné, kde jsem žil. Chodil jsem také do hudební školy, ale zcela jsem přilnul k lidovým písním. Nakonec si mě vypůjčil Fanoš Mikulecký a jezdil jsem s ním po vystoupeních," vzpomíná dnes osmasedmdesátiletý muž žijící v Sedleci.

Při jedné z debat s kamarádem Josefem Kobzíkem došla řeč na to, že by si Podluží zasloužilo muziku hrající tradiční písně. „Vidím to jako dnes, jak jsme seděli na rantlu okna a uvažovali, jestli seženeme dost lidí," pokračuje muž, zatímco do útrob kulturního domu kráčí stále větší počet návštěvníků. Značnou část tvoří bývalí členové souboru. Někteří se neviděli léta. Podávají si ruce, líbají se na tvář a hledají místo, odkud budou té sobotní slávě přihlížet.

Na jevišti mezitím ještě pilují detaily vystupující muzikanti a tanečníci. Z místa na místo pobíhá také současný primáš Břeclavanu František Blažek. Práce je totiž příliš, času málo a očekávání velká. Akci si odmítli nechat ujít také městští či parlamentní politici.

Co vlastně Břeclavan znamená pro okresní město a vůbec celý okres? „Založil tradici nového směru. Dříve tady byl autentický folklor a Břeclavan se jako první vydal souborovou cestou. To znamená, že soubory začaly přebírat nositelství tradice, už to nebylo dědictví mezi generacemi, ale lidé se začali vyučovat a pak se to přenášelo do chas. Předtím to bylo obráceně," tvrdí folklorní znalec a vedoucí několika souborů Jaroslav Švach.

Také on se připravuje na svůj výstup, v Břeclavanu nechal výraznou stopu zejména v sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. „Také díky Břeclavanu se soubory rozrostly, v současné době máme na Podluží čtyři dospělé a dětské jsou téměř v každé obci," doplňuje Švach. Nezapomíná souboru ani popřát. „Aby vydržel alespoň dalších šedesát let," míní s úsměvem. Usmívá se i houslista Peško. „Koncert dopadl dobře, měl spád a všechno bylo v pořádku," líčí už v neděli odpoledne.

Za šedesát let se v cimbálové muzice Břeclavanu vystřídalo více než sto muzikantů a na pódiích zase na pět set tanečníků. U zrodu souboru stál kromě Jiřího Holáska zejména houslista a primáš Josef Kobzík. Ten se však již jubilea nedočkal.

„Ze zakládajících muzikantů se výročí vzniku muziky dožili klarinetista Vlastimil Kopuletý, kontráš Jaromír Novotný a houslista a gajdoš Jiří Holásek," vyjmenoval v týdnu primáš Blažek. (liv)