Povedená premiéra studentského ochotnického souboru Škrpálek by se dala shrnout do tří slov. Zábava. Úspěch. Potlesk. Příběh hry Postel pro anděla v podání nadšených divadelníků z gymnázia ve Velkých Pavlovicích je ale mnohem košatější. A začíná v pátek pár minut po sedmé hodině večer.

Světla, prosím.

A směle na scénu.

V očekávání komediálních scén je například Anna Kropáčová. „Znám práci učitele, který to se studenty nacvičuje. Vím, že to bude krásný kulturní zážitek," předpovídá žena.

Musela měnit hlas

Podle potlesků a opakovaně se smějících desítek hostů má pravdu. Když hlavní postavy děje Lubomír Krůza a Aneta Bajková rozehrávají úvodní scény, ještě netuší, že je společně s dalšími členy souboru čeká potlesk ve stoje.

Na prknech působí přesvědčivě. Pravda, pozorný divák drobná „zaškobrtnutí" přece jen postřehne, ve výsledku je to ale divákům zcela jedno. Baví se. Stejně jako herci. O čem vlastně hra je? Stěžejní postavou je myslivec, jenž omylem postřelí svého anděla strážného. Nebeská bytost poté přebývá u něj doma. Vidí ji však jen myslivec, což s sebou nese řadu nedorozumění. „Před premiérou jsme měli pochyby, že to nedopadne dobře. Když jsem ale viděl, že se diváci smějí, že se jim to líbilo, mám příjemný pocit. Zvládli jsme to," vypráví spokojeně Krůza chvíli po děkovačce.

S kamarády se souboru přijímá gratulace. Od spolužáků, známých, rodiny. Některé z dětí se s ochotníky fotí. Kde jinde také pořídí snímek s anděly. Toho hlavního, s poraněným křídlem, má na svědomí Aneta Bajková. Jako by se se rty tvarujícími písmeno U už narodila. „Musela jsem měnit intonaci hlasu. Ráda se vciťuji do druhých postav, takže hrát anděla pro mě není složité," líčí dívka.

Premiéra před domácím publikem je pro ni povzbudivá událost. „Měli jsme velkou podporu," děkuje Bajková.

Klíčová postava ale v sále chybí; režisér a vedoucí Škrpálku Petr Kadlec onemocněl. „Hlavním motivem pro výběr hry bylo, že se nám pro ni hodilo obsazení. Stejně jako další spolky máme problém s tím, že je nedostatek mladých můžu, kteří by divadlo chtěli dělat. Anděla může hrát kluk i dívka, což se nám hodilo," přiznává do telefonu Kadlec, jenž bude přihlížet až repríze. Nevadí. Premiéru studenti zvládli. Teď už to jen zapít. „To ještě nemůžeme," pousměje se Bajková. Budiž. To už je ale jiný příběh. Jejich příběh. Za oponou.