Sehnat stavební parcelu je v okrese téměř nemožné. „Pocházím z Rakvic a s manželem stále více uvažujeme o návratu sem. Kvůli synovi, ale také proto, že celou rodinu, všechny kamarády a známé máme tady. Nyní navíc v Rakvicích zastavují i rychlíky, takže jsme v Brně za necelou půlhodinku. To je rychlejší než přejet šalinou z jedné strany města na druhou,“ zdůvodnila Řezníčková.

V Mikulově u čerpací stanice MOL funguje další dobíjecí stanice pro elektromobily.
Dva najednou. V Mikulově přibyla dobíječka pro elektromobily

Právě nedostatek stavebních míst v obci je podle starosty Radka Průdka obrovský problém. „Dlouhou dobu je zde v plánu zástavbová studie v Dílcích mezi ulicemi Nová a Zahradní. Od roku 2016 se nám podařilo vykoupit pětasedmdesát procent celé plochy. Právě zde by se v budoucnu mohlo začít stavět, jakmile se nám podaří vykoupit zbylé pozemky od asi čtyř vlastníků. Nyní jsme ve fázi přepracování původní studie, v níž jsme objevili nějaké nedostatky. Současně s tím jsme podali i návrh na změnu územního plánu,“ přiblížil Průdek.

- Desítky domů mají vyrůst v Rakvicích mezi ulicemi Nová a Zahradní v lokalitě Dílce. Obci se podařilo zatím vykoupit 75 procent pozemků.

- Stavební místa chybějí také v Morkůvkách a Strachotíně. Ve Strachotíně vystaví 11 nových domů. Zájemců o ně je rovných 45.

Zájem ze strany mladých rodin o stavební pozemky je i v Morkůvkách. Vedení obce se však potýká se stejnými obtížemi jako Rakvičtí. „Spousta mladých by zde chtěla stavět, ovšem nemáme k dispozici žádné obecní stavební pozemky. V územním plánu máme vymezené desítky míst, avšak všechny na soukromých pozemcích, které lidé prodat nechtějí,“ zareagovala morkůvská starostka Brigita Petrášová.

Zároveň upozornila na další problém. A to množství prázdných domů. „Některé jsou i v havarijním stavu, mnohé až ke zboření. Ovšem ani s tímto jako obec nedokážeme nic dělat. Majitelé je odmítají prodat, přestože sem třeba často ani rok nepřijedou,“ sdělila Petrášová.

Stejné těžkosti řeší i Strachotínští. „Některé z domů jsou skutečně v dezolátním stavu a majitelé je zkrátka zájemcům prodat nechtějí. Lidí, kteří by se rádi do obce vrátili, je přitom hodně. Plánujeme stavět na obecních pozemcích další rodinné domky v nové zástavbě mezi ulicemi Polní a Pod vinohrady. K dispozici je tady jedenáct stavebních parcel, na které máme však na pětačtyřicet žádostí,“ poukázala starostka Strachotína Jaroslava Mikáčová.