Přes šest desetin procenta. Takový je v okrese rozdíl mezi únorem a březnem v míře nezaměstnanosti. V Bulharech dokonce díky startujícím jarním pracím dostalo práci pětadvacet lidí, což ve statistice úřadu práce znamenalo sedmiprocentní skok dolů. Příležitost pracovat tam lidem nabídlo například zemědělské družstvo.

„Brali jsme kolem dvaceti lidí. Někteří byli i přespolní – z Lednice, Nejdku, ze Sedlece. Další pracovníky nabírat nebudeme, protože v zemědělství se den ode dne víc a víc zeštíhluje. I kdybychom chtěli nějakou výrobu rozšířit, tak ji nemáme kam a komu prodat,“ vysvětlil předseda Zemědělského družstva Bulhary Antonín Osička.

Právě jarní zemědělské práce měly velký vliv na snížení hrozivé únorové míry nezaměstnanosti na Břeclavsku. Většina firem před zimou propouštěla, což vedlo k vyššímu počtu lidí bez práce. Některé teď nabírají pracovníky zpět, ale tento trend podle všeho nepotrvá dlouho.

„Radikální to nebude. Nějaká desetinka možná dolů půjde, ale že by se konal nějaký výrazný pokles, to nepředpokládám. Bude to možná tak jedno procento,“ troufl si odhadnout dubnovou statistiku břeclavského úřadu práce jeho ředitel Lubomír Marko.

Pozvolný pokles

Asi padesát lidí podle něj v březnu přijali zpět do pracovního poměru lesníci, dálší některá zemědělská družstva, například v Němčičkách, Sedleci či Bulharech. Stavební firmy podle Marka zatím nepřijímají tolik. „Těch stavebních zakázek není moc,“ poznamenal šéf úřadu práce.

Některé firmy přes zimu zjistily, že práci mohou zvládat i s menším počtem lidí, což bude podle ředitele břeclavského úřadu práce povede z jejich strany k velmi opatrnému nabírání zpět.

„Polovina podniků už podle mě v březnu lidi stáhla a druhá polovina to možná udělala k prvnímu dubnu,“ domnívá se ředitel Okresní agrární komory Ladislav Sečkář. Jak říká, podniky budou letos šetřit, jak se dá, což se podle něj odrazí jak na nižším počtu pracovníků v zemědělství, tak i na jejich platech.

Zemědělské družstvo Bulhary zatím slibuje přijatým lidem práci do konce října. „Pak se uvidí,“ říká Osička. Pokud se ale něco nezmění, budoucnost nevidí příliš růžově. „Vypadá to tak, že cena komodit bude nižší než v minulých letech,“ míní předseda družstva.

Podobná míra nezaměstnanosti jako v Bulharech byla v březnu i v Jevišovce. Jenže tato obec má velkou nevýhodu. V jejím okolí chybí větší zaměstnavatel. „Jsou tady zedníci nebo ti, kteří dělají přes sezónu v Rakousku. Já nevím, jakým stylem pomoct, aby lidé měli práci,“ povzdechl si starosta Jevišovky Michal Vago.

Jevišovka se snaží s nepříznivou statistikou bojovat třeba tím, že zaměstnala deset lidí na veřejně prospěšné práce. Přesto se každý měsíc drží v žebříčku nezaměstnanosti na předních příčkách. Jako další obce Mikulovska – Nový Přerov či Dobré Pole.