Medvěd ve vinohradu. Ani nová komedie, ani přelud po bujaré oslavě. Mladý pár z Týnce šelmu, jež se po Břeclavsku potuluje už od minulého týdne, zahlédl v neděli odpoledne mezi vinnými řádky. Zvíře, které se na Moravu pravděpodobně dostalo ze slovenských hor, zatím nikomu neublížilo.

„V neděli o půl páté odpoledne jsme si vyšli s přítelkyní na procházku se psem. Když jsme byli mezi Týncem a Tvrdonicemi, všimli jsme si, že je mezi vinnými řádky velké černé zvíře. Pes začal štěkat, tak jsem ho vzal na vodítko, myslel jsem, že jde o dalšího psa," vykreslil zážitek Zdeněk Gazdík mladší.

„Byli jsme od sebe asi patnáct metrů. Když jsme poznali, že to není pes, ale medvěd, všichni tři jsme začali utíkat pryč. Na reakci medvěda jsme nečekali," doplnil pětadvacetiletý muž z Týnce.

Nedělní setkání s medvědem vyvrátilo podezření, že zatoulaná šelma zahynula na Slovensku nedaleko našich hranic. Medvěda na dálnici D2 totiž kamion srazil už v sobotu večer. Viděný jedinec se tak může na Břeclavsku zdržovat dál. I proto je třeba mít se na pozoru.

„V neděli večer za mnou přišly dvě ženy z Týnce s tím, že jejich potomek viděl ve vinohradu medvěda. Ten je podle všeho plachý a lidem se vyhýbá, všichni by ale měli být obezřetní. Občany jsem varovala i na internetových stránkách obce," nechtěla nic podcenit starostka Týnce Hana Zoubková.

Možná šel na med

Starostka vyzývá občany, aby v těchto dnech nepouštěli děti samotné do lesa či vinohradů. „Medvěda můžou lákat sladké bobule vína. Kousek od místa jsou i včelíny a domy, u nichž může šelma hledat potravu v odpadcích. Podle odborníka je už pryč. Klidně ale může ležet i za vsí u vinohradu," varovala Zoubková.

Starostka vychází z verze, že se medvěd k Týnci přebrodil přes Kyjovku. „Předseda rybářského spolku šel okolí Kyjovky prohledat, jestli nenajde stopy. Ve vinohradu se totiž žádné nenašly, protože je sucho," vysvětlila.

„Nesmí se na něj křičet a snažit se ho zahnat například holí, aby se nezačal bránit, ale nedoporučuje se ani panicky před ním utíkat. V každém případě je lepší se mu vyhnout," varuje starostka.

Medvěd byl na Břeclavsku zpozorován v minulém týdnu hned třikrát. Poprvé jej spatřili myslivci v úterý mezi Břeclaví, Lanžhotem a polesím Soutok. Potvrdily to i stopy zhruba stokilového jedince. Ve čtvrtek jej zase viděla žena v lese mezi Břeclaví a Valticemi.

„V úterý zasedne pravidelná bezpečnostní rada města, na jejímž programu je i medvěd. Pokud by ho někdo poblíž města viděl, ať kontaktuje na čísle 156 břeclavskou městskou policii, která má instrukce," vzkázala mluvčí břeclavské radnice Eliška Windová.

Medvědi se u nás vyskytují pouze ojediněle. Pronikají na Moravu po hřebenech hor ze Slovenska. Pokud výskyt medvěda na jihu potvrdí biologové, půjde o vědeckou raritu.

PETR VLASÁK