Podle ochránců přírody bez vytrhávání hrozí, že boryt vytlačí zdejší vzácné stepní rostliny, jako jsou kosatec nízký nebo několik druhů kavylů. Takzvané borytobraní pořádají po dvouleté covidové pauze, připadá na sobotu 30. dubna. „V minulých dvou letech jsme měli jen malou skupinu lidí navázanou na skautské středisko Kaprálův mlýn, kteří chodili trhat pravidelně. Nestrávili tady jeden den, ale více dnů," přiblížil Kmet.

S vytrháváním borytu začali v roce 2016 na jednom hektaru a od roku 2018 za pomoci dobrovolníků bojují s touto rostlinou na celé zasažené ploše, tedy na více než dvaceti hektarech. „Důležité je trhat boryt během květu, aby se nestihl vysemenit. Protože semena jsou schopna vyklíčit i po několika letech, musíme akci opakovat každoročně, než se nám podaří boryt z Děvína vymýtit úplně," zmínil Kmet.

Bouřky, které koncem minulého týdne dorazily nad Břeclavsko a Hodonínsko z Rakouska, vyděsily tamní obyvatele. V Přítlukách dokonce lidé na videu zachytili trombu. Nebezpečí ale nehrozí, uklidňují meteorologové.
Obavy z dalšího tornáda: bouře na Břeclavsku ukázala trombu, podívejte se

V prvních letech pomáhalo podle Kmeta celkem tři sta padesát lidí, letos už bude potřeba dobrovolníků méně. „Počítáme s tím, že využijeme minimálně několik desítek lidí," vyčíslil vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Pálava.

Plochu zasaženou invazí borytu jako v předešlých letech nasnímkuje dron před začátkem vytrhávání i po jeho skončení. „Chceme zjistit, jak se zdejší rostlinná společenstva v čase vyvíjejí. Založili jsme proto sedm trvalých výzkumných ploch s různým zastoupením borytu, na nichž jsme sepsali všechny rostlinné druhy i s jejich pokryvnosti. Zápisy na těchto plochách každoročně opakujeme, na jaře a v létě,“ doplnil Kmet.