Během tří týdnů se na kontě pro nemocnou Elu z Drnholce sešlo 88 523 korun. Je vidět, že osud holčičky, která trpí vzácnou nemocí, není lidem na Břeclavsku rozhodně lhostejný.

„Chtěli bychom poděkovat všem dobrým lidem, kteří nám pomáhají. Za darované peníze koupíme Elince zřejmě bateriovou odsávačku hlenů a další zařízení, kterých se jí nedostává. Nic z toho si ale nenecháme. Až je nebude potřebovat, dáme je na onkologii nebo dětem, které se dostaly do podobně obtížné situace,“ vzkázala matka nemocné holčičky Hana Sedláčková.

S ještě ani ne dvouletou dcerou se včera vracela z nemocnice v pražském Motole. Ela tam absolvovala operaci dýchacích cest. Bohužel zřejmě ne poslední. Holčičce komplikuje život kromě jiných obtíží zejména nervová tkáň prorostlá ve tváři, která jí tlačí i na dýchací cesty.

Při získávání peněz na drahé přístroje, které by Ele pomohly, podala rodině Sedláčkových pomocnou ruku Oblastní charita Břeclav. Právě díky její iniciativě začala před třemi týdny veřejná sbírka, do které se zapojili dárci nejen z Břeclavska.

„Přispívají jednotlivci, ale také obecní úřady nebo hotely. Volají starostové i maminky dětí, které osud dívenky dojal a chtějí pomoci. A stalo se i to, že samy děti věnovaly částku z kapesného Elince,“ prozradila Svatava Rudolfová z břeclavské charity, která se o sbírku stará.

Úctyhodná suma se skládá z tisícovek i stokorun. „Někteří si přejí vystavit darovací smlouvu, ale většina pomáhá zcela anonymně,“ pokračovala Rudolfová, která potvrdila, že vybrané peníze poslouží na zkvalitnění zdravotní péče o Elu. Ta by potřebovala také čističku vzduchu, ale hlavně laserové ošetření po plánovaných operacích obličeje.

„Peníze chceme předat rodičům Ely na hudebním festivalu Hudba z podzámčí v Lednici na přelomu července a srpna. Snad to zdravotní stav malé dovolí a rodiče budou moci přijet. Na mamince je totiž závislá celých čtyřiadvacet hodin,“ doplnila.

Pomůže i drnholecký obecní úřad, a to minimálně tím, že zaplatí lidem autobus na lednický festival. „O přímé podpoře rodině jsme se zatím na zastupitelstvu nebavili. Otevřeme to zřejmě na příštím zasedání,“ připustil starosta Drnholce Josef Čápek.

O Hudbě z podzámčí a Ele bude řeč i v pondělním Dobrém ránu z Moravy na prvním programu České televize. Hosty ve studiu budou Jura Pavlica za Hradišťan a Luděk Kabelka coby autor festivalového programu.